آخرین اخبار

موفقیت محققان کشور در جداسازی غشایی گاز پروپان و بوتان

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

امروزه فرآیند جداسازی غشایی، کاربردهای فراوانی را در صنایع مختلف از جمله نفت، گاز و پتروشیمی یافته است. در این فرآیند از غشاهایی استفاده می شود که با عبور دادن برخی از مولکول های خوراک و نگاه داشتن سایر مولکول ها، جداسازی را انجام می‌دهند. برای استفاده در مقیاس صنعتی، این غشاها در بسته‌هایی خاص مورد استفاده قرار می گیرند که در اصطلاح مدول نامیده می شوند. هر مدول حاوی مقدار معینی از غشاء است که با آرایشی خاص قرار گرفته اند و کانال‌های مشخصی برای عبور خوراک و خروج اجزای باقیمانده و عبور کرده از غشاء دارد.
در راستای تولید فرآیند جداسازی غشایی، پژوهشگران دانشگاه علم و صنعت از نانو کامپوزیت برای جداسازی گازهای بوتان و پروپان از گازهای سبک فلر استفاده کردند. این گازهای جداسازی شده پس از جداسازی وارد فرآیند های پالایشگاهی می شوند.
ماشاالله رضا کاظمی مجری طرح گفت: مطالعات انجام شده سنتز غشای نانوکامپوزیت برای جداسازی گازهای LPG از گازهای سبک گاز فلر می باشد که گاز LPG به دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان یا ترکیبی از این دو گاز گفته می‌شود.
وی ادامه داد: هدف ما از اجرای این طرح آن بود که از سوزاندن گازهای با ارزشی چون پروپان و بوتان که در صنعت نفت به دلایل مختلفی به سمت مشعل‌های فلر ارسال و سوزانده می‌شوند، جلوگیری شود.
این محقق با یادآوری قیمت بالای این گاز ها از نظر اقتصادی، گفت: در این پروژه تحقیقاتی راهکارهایی برای جلوگیری از سوزانده شدن این گازها و بازگرداندن مجدد آن‌ها به فرایندهای پالایشگاهی ارائه شد.
رضا کاظمی درباره تولید غشای مورد نیاز برای فرآیند جداسازی در این تحقیق اظهار کرد: افزودن نانوذرات زئولیت موجب بهبود جداسازی گازهای بوتان و پروپان در این غشا شده است. این غشاء در جریان گاز فلر و همچنین می‌تواند در برخی از فرایندهای تولید پلی پیلن و پلی اتیلن نصب شود.
این محقق با بیان این که جداسازی گازهایی مانند اکسیژن و نیتروژن که در هوای آزاد وجود دارند، از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست، اظهار کرد: بر خلاف جداسازی گازهای اکسیژن و نیتروژن از هوا، جداسازی گازهایی همچون پروپان و بوتان که از شکستن مولکول‌های نفت خام به دست می‌آیند، صرفه اقتصادی دارد.
وی در آخر اضافه کرد: این طرح قابلیت تولید صنعتی دارد و تحقق این کار نیازمند راه‌اندازی خط تولید می باشد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست