آخرین اخبار

انجمن دیابت ایران بیست و هفت ساله شد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

بیست و هفت سال از تاسیس انجمن دیابت ایران می گذرد…

۲۷ سال پیش کمتر کسی دیابت را می‌‌شناخت. بطوری که در سال ۱۳۶۸ در تمامی مطبوعات تنها فقط ۶ مورد خبر یا مقاله درباره ی دیابت منتشر شده بود در آن زمان هیچ انجمنی تحت عنوان دیابت در ایران فعالیت نمی کرد.
عدم اطلاع کافی از دیابت سبب شده بود اغلب دیابتی‌ها که از بیماری خود مطلع نبودند در حالی به بیمارستان‌ها و پزشک مراجعه کنند که دچار عوارض زودرس و دیررس دیابت شده بودند.
انسولین، نوار تست قند خون و قند ادرار در کشور تولید نمی‌شد. کمبود سرنگ سبب می‌گشت گاهی با سرنگ یکبار مصرف، به مدت ۲ ماه تزریق انجام می‌دادند!‌ تعداد کتب منتشر شده دربارۀ دیابت به انگشتان یک دست هم نمی‌رسید! در آن ایام، “آموزش دیابت” نه تنها مفهومی دور از ذهن می‌نمود بلکه گاهی از سوی برخی به تمسخر نیز گرفته می‌شد. در چنین دوره‌ای بود که انجمن دیابت ایران فعالیت خود را در قالب آموزش به دیابتی‌ها و والدین ایشان در مرکز طبی کودکان آغاز نمود.
اکنون بیست و هفت سال است که از تاسیس این انجمن در کشور می گذرد و دست اندرکاران آن قصد دارند طی مراسمی از پیشکسوتان و صاحب نظران این انجمن تجلیل و تقدیر به عمل آورند.
مراسم بیست و هفتمین سالگرد تاسیس انجمن دیابت در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه جاری در هتل بین المللی تهران برگزار می گردد.
جالب است بدانیم طی ۳۵ سال گذشته جمعیت مبتلایان به دیابت در جهان ۱۴ برابر شده و به رقمی بیش از ۴۱۸ میلیون نفر رسیده است! که تا سال ۲۰۳۵ به رقمی بیش از ۶۰۰ میلیون نفر در جهان خواهد رسید!

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست