آخرین اخبار

اطلس پدیده‌های جاده‌ای کشور تدوین شد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

اطلس پدیده‌های جاده‌ای کشور از سوی پژوهشکده هواشناسی تهیه شد….

سازمان هواشناسی کشور به عنوان یکی از اعضای سازمان جهانی هواشناسی (WMO) در کنار ارائه خدمات عمومی و تخصصی به کاربران، نقشی کلیدی در توسعه و رشد بخش‌های دیگر مانند ترابری جاده ای و راه ها، کشاورزی، مدیریت منابع آب و تولید نیرو، مدیریت شهری، شهرسازی و غیره دارد.
گستردگی انواع خدمات که در هر مورد باید با روزآمدترین روش‌ها به کاربر ارائه شود و توان یابی پاسخ‌گویی به نیازهای آینده توسعه کشور از اهداف این سازمان است.
حال در مسیر فعالیت های این سازمان دکتر ابراهیم فتاحی، معاون پژوهشی پژوهشکده هواشناسی از تدوین اطلس پدیده‌های جاده‌ای کشور به منظور کاهش تصادفات خبر داد.
فتاحی توزیع زمانی و مکانی آغاز یخبندان را از جمله تحقیقات انجام شده در این پژوهشکده نام برد و تصریح کرد: بررسی‌ها نشان داده است که ایران از لحاظ رخداد تصادفات جاده‌ای جزو ۴ تا ۵ کشور اول دنیا است.
وی ادامه داد: علاوه بر آن آمارها می‌گویند در مواقعی که پدیده‌های جوی مانند یخبندان و لغزندگی جاده و سایر پدیده‌های هواشناسی که بر روی عکس العمل رانندگان موثر است،‌ افزایش می‌یابند میزان تصادفات جاده‌ای نیز افزایش نشان می‌دهد.
فتاحی اضافه کرد: از این رو به منظور شناسایی پدیده‌های مخرب موثر در حوادث جاده‌ای، مطالعات جامع اقلیمی را برای کل کشور انجام دادیم که بر اساس آن، کانون‌های حادثه خیز در حوزه تصادفات جاده‌ای در قالب اطلس تهیه شده است.
معاون پژوهشی پژوهشکده هواشناسی خاطرنشان کرد: این اطلس، کشور را در توسعه هواشناسی جاده‌ای و بسترهای مخابراتی یاری می‌کند تا با اطلاع رسانی به موقع، شهروندانی که قصد تردد در مسیرهای پر خطر را دارند، احتیاط لازم را به کار برند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست