آخرین اخبار

“گلوکز خون” منبع انرژی آینده برای ایمپلنت های پزشکی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

محققان در موسسه فناورانه انرژی (ITE) اسپانیا بر روی تولید زیست باتری‌ ای کار می کنند که از گلوکز خون برای تولید انرژی استفاده نماید.
باتری های موجود در حال حاضر برای ایمپلنت‌هایی که انرژی زیادی مصرف نمی‌کنند مناسب هستند، اگر چه زمانی که انرژی آنها به پایان برسد، بیمار برای جایگزینی آن، باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد. حتی دستگاه‌هایی مانند ضربان ساز (Pacemaker) که انرژی زیادی مصرف نمی‌کنند؛ هم طول عمر محدودی دارند.
چالش محققان در این زمینه تولید الکترودهایی است که با بدن انسان سازگار باشد و بتواند گلوکز موجود در خون را اکسید و آن را تبدیل به سوخت نماید.
مایرا بوکی، مدیر این پروژه می‌گوید: «گلوکز و اکسیژن در بدن انسان به راحتی یافت می شوند و این مسئله به این معنی است که زیست باتری ما می تواند به صورت نامحدود و به طور پیوسته کار کند. زمانی که الکترودها به طور کامل توسعه یافتند، گام بعدی ساخت یک نمونه اولیه این زیست باتری و آزمایش آن می باشد که آیا می تواند انرژی کافی برای کار پیوسته‌‌ی دستگاه های کوچکی که در بدن ایمپلنت می شوند مانند ضربان ساز به دست آورد را تغذیه نماید.»
این محققان در حال کار بر روی مواد پلیمری و کربنی برای تولید و ذخیره سازی انرژی می باشد. این تکنولوژی بسیار تطبیق پذیر می باشد و می تواند در طیف گسترده ای از کاربردها، از تحلیل و شناسایی ترکیب مواد غذایی تا تصفیه فاضلاب، استفاده شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست