پزشکی و سلامت

کشف آنتی‌بادیهای محافظت کننده در برابر ویروس HIV

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در تحقیقی که در موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی (NIAID) ایالات متحده انجام شد؛ محققان دریافتند یکبار تزریق از نوعی آنتی بادی خاص می تواند میمون ها را در برابر آلوده شدن به ویروسی شبیه به ویروس HIV تا ۲۳ هفته محافظت نماید.
تا پیش از این دانشمندان دریافته بودند، تزریق آنتی‌بادی‌های خنثی کننده وسیع (bNAbs) به میمون‌ها، که طیف گسترده ای از ویروس HIV را هدف قرار می دهد، چند روز قبل از قرار گرفتن در معرض دوز بالایی از ویروس، می‌تواند از آلوده شدن آنها جلوگیری نماید.
این در حالی است که معمولا انسان ها قبل از آلودگی، در معرض دوز پایینی از ویروس HIV قرار می گیرند. به این دلیل در این مطالعه، محققان میمون‌ها را به صورت هفته‌ای در معرض دوز پایین ویروس های نقص ایمنی انسان میمون (SHIV) قرار می‌دادند؛ و نتایج حاصل شده، زمان پدیدار شدن سطح قابل تشخیصی از ویروس در خون حیوان را به طور متوسط، ۳ هفته نشان می داد.
برای بررسی این موضوع که آیا تزریق bNAb می تواند محافظت طولانی مدت در برابر آلودگی SHIV ایجاد نماید، محققان یکی از ۳ bNAbهای ضد HIV که با نام های VRC01، ۳BNC117 و ۱۰-۱۰۷۴ شناخته می شود، به ۳ گروه از ۶ میمون تزریق نمودند. سپس این حیوانات را به طور هفتگی در معرض دوز پایین SHIV قرار دادند. در همه‌ی موارد تزریق bNAb باعث به تعویق افتادن آلودگی به SHIV شد و در طولانی ترین مورد این زمان به ۲۳ هفته به طول انجامید. محققان دریافت طول این زمان بستگی به قدرت و نیمه عمر ( معیاری برای سنجش طول عمر آنتی‌بادی‌ها در خون و یا بافت‌ها) بستگی دارد.
در مرحله بعدی محققان توانایی یک نوع اصلاح شده از آنتی بادی VRC01 با طول نیمه عمر افزایش یافته را بر روی میمون‌ها آزمایش نمودند. ۶ میمونی که یکبار این آنتی‌بادی اصلاح شده را دریافت نمودند، به طور متوسط ۵/۱۴ هفته در برابر آلودگی مصونیت داشتند، در حالی که میمون هایی که آنتی بادی اصلی را دریافت کرده بودند به طور متوسط ۸ هفته در برابر آلودگی دارای مصونیت بودند.
اگرچه تحقیقات بیشتری برای استفاده از bNAb ها به عنوان یک استراتژی پیشگیری از انتقال HIV نیاز است، اما اخیرا ثبت نام در یکی از دو کلینیک در نظر گرفته شده برای مطالعه پیشگیری از آلودگی به HIV با تزریق VRC01، شروع شده است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست