آخرین اخبار طبیعت و محیط زیست

مکانیزم ژنتیکی گل دادن گیاهان یافت شد

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

محققین مکانیزم جدیدی یافتند که به گیاهان امکان تنظیم گل دادن با توجه به گرم شدن هوا را می‌دهد.
آنطور که در مجله‌ی طبیعت گیاهان منتظر شده‌است؛ یافته‌های جدید می‌توانند در نهایت به سوی توسعه‌ی تلکنولوژی با قابلیت کنترل پاسخ فیزیولوژیکی گیاهان و کاهش اثرات گرمایش هوا هدایت شوند.
تیم تحقیقاتی دانشگاه موناش با ترکیب آزمایشات ژنتیکی، مولکولی و زیست‌شناسی محاسباتی بر روی فرآیند گلدهی گیاه آرابیدوپسیس به این اکتشاف جدید دست پیدا کرد.
بالاسوبرامانیان (Balasubramanian) دانشیار دانشگاه موناش و رئیس این گروه تحقیقاتی توضیح داد که چگونه دو فرآیند کلیدی و پایه‌ای سلولی با یکدیگر عمل می‌کنند تا میزان پروتئینی را که معمولاً از گل دادن جلوگیری می‌کند کاهش دهند و این عمل به گیاه اجازه می‌دهد تا با توجه با بالا رفتن دمای هوا گل دهد.
بالاسوبرامانیان گفت: « این بسیار جالب است که درک ما از کارکرد توأم این مکانیزم‌های ژنتیکی امکان‌های جدیدی را برای ما باز می‌کند تا بتوانیم به تکنولوژی‌ای برای کنترل زمان گل دادن گیاهان در دماهای متفاوت دست یابیم. این مکانیزم‌ها در تمام ارگانسیم‌ها وجود دارند بنابراین ممکن است ما بتوانیم این دانش را به گیاهان محصول‌دار انتقال دهیم. این یک موقعیت بسیار امید دهنده برای کشاورزی است.»
هرچند بالاسوبرامانیان ده سال پیش موفق به کشف پایه‌های ژنتیکی گل دهی با افزایش دما شده بود اما تنها حالا با دسترسی‌های به پیشرفت‌های کامپیوتری جدید این تحقیقات به کشف مکانیزم موجود منجر شد.
سریدوی سورشکومار، محقق فوق دکترای ای.آر.سی. (ARC) نفر اول نویسندگان این مقاله گفت: «بررسی اینکه آیا مکانیزم مشابهی می‌تواند به کار گرفته شود تا سایز ژن‌ها را در مواجهه با تغییرات شرایط محیطی کنترل کرد یا خیر جالب توجه خواهد بود.»

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست