آخرین اخبار

دستگاه اندازه گیری دقیق زاویه بار در نیروگاه‌ها ساخته شد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان کشورمان با ساخت دستگاهی توانستند با اندازه گیری دقیق زاویه بار در نیروگاه‌ها پایداری آنها را بهبود بخشیدند…

زوایه بار در نیروگاه ها به زاویه بار دلتایی میان محور و ولتاژ خروجی ژنراتور گفته می شود که اندازه گیری دقیق آن می توان از وارد شدن خسارات و همچنین خارج شدن آنها از مدار جلوگیری کند.
این امر مستلزم طراحی و ساخت دستگاهی است که اندازه گیری های دقیق را انجام دهد و باعث بهبود پایداری نیروگاه ها شود.
پژوهشگران ایرانی برای نخستین بار موفق به تولید دستگاهی با این مشخصات شده اند که استفاده از آن در نیروگاه ها بسیار مثمر ثمر خواهد بود.
روح‌الله عبداللهی مجری طرح با تاکید بر اهمیت محاسبه دقیق زاویه بار در نیروگاه‌ها گفت: هدف ما از طراحی و ساخت دستگاه اندازه گیری زاویه بار نظارت و کنترل عملکرد ژنراتور و تشخیص ناحیه ایمن زاویه بار بوده است.
وی با بیان این که اندازه گیری زاویه بار در سیستم‌های نیروگاهی از اهمیت بالایی برخوردار است، یادآور شد: پایداری سیستم‌های قدرت که وابسته به ژنراتور است، به سیستم زاویه بار بستگی دارد. که این امر موجب پایداری دینامیکی ژنراتور و جلوگیری از نوسانات قدرت ژنراتور خواهد شد.
زمانی که در یک نیروگاه توان تولید افزایش یابد، عملکرد ژنراتور از کنترل خارج خواهد شد که این امر موجب کاهش پایداری و در نتیجه از مدار خارج شدن نیروگاه‌ می‌شود.
خارج شدن شفت ژنراتور از مدار و تخریب پوسته ژنراتور از جمله این خسارات است که به دلیل خارج شدن نیروگاه‌ها از مدار، نیروگاه‌ها متحمل پرداخت جریمه خواهند شد، از این رو بسیاری از نیروگاه‌ها در زاویه بار بهینه فعالیت نمی‌کنند.
وی با اشاره به اهمیت دستگاه اندازه گیری زاویه بار در نیروگاه‌ها خاطرنشان کرد: این دستگاه می‌تواند پارامترهای دینامیکی و رفتار ژنراتور را به صورت آنلاین و با ارائه نمودار کاملی از عملکرد ژنراتور به همراه سایر پارامترهای مهم دیگر چون توان اکتیو، توان راکتیو، ضریب قدرت، زاویه بار ژنراتور و ولتاژ ترمینال ژنراتور را همزمان نمایش دهد و در صورت بروز نوسانات در عملکرد ژنراتور، این دستگاه قادر است با عکس العمل مناسب آن را کنترل کرده و از خروج اضطراری واحد جلوگیری کند.
عبداللهی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن این دستگاه با اعلام زاویه بار بحرانی، نیروگاه‌ها را به سمت زاویه بار بهینه هدایت می‌کند. و همچنین دستگاه طراحی شده بر اساس نویز و اغتشاشاتی که در شقت ژنراتور رخ می‌دهد، اطلاعات مربوط به زاویه بار را دریافت می‌کند. از این رو از این دستگاه می‌توان در تمام نیروگاه‌های آبی، بخار و سیکل ترکیبی استفاده کرد.
به گفته مجری طرح این دستگاه که بخشی از یک طرح کلان ملی است، تاکنون در ۶ نیروگاه چون زنجان، اهواز، سلطانیه و گیلان کاربردی شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست