آخرین اخبار

دانشگاه علوم پزشکی مشهد میزبان سومین کنگره ایمونولوژی، آسم و آلرژی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

سومین کنگره بین المللی ایمونولوژی، آسم و آلرژی و نخستین سمپوزیوم آلرژی غذایی و دارویی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد  با حضور بیش از سیصد تن از پزشکان و متخصصان آلرژی و رشته های مرتبط از سراسر کشور برگزار خواهد شد.
دبیر علمی سومین کنگره بین المللی ایمونولوژی، آسم و آلرژی و نخستین سمپوزیوم آلرژی غذایی و دارویی در با اعلام این خبر که این کنگره از ۱۴ تا ۱۷ اردیبهشت به مدت چهار روز برگزار می شود افزود: گروه های هدف شرکت کننده در این کنگره شامل متخصصان آلرژی، ایمونولوژی، متخصصان اطفال، پوست، داخلی، پزشکان عمومی، داروسازی، فوق تخصص ریه و آلرژی و سایر رشته های مرتبط هستند.
دکتر فرحزاد جباری آزاد اظهار داشت: میهمانان خارجی کنگره مزبور شامل چهار نفر از پزشکان برجسته در حوزه ایمونولوژی و آلرژی دنیا از کشورهای آلمان و هند هستند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: از بین ۲۳۰ مقاله رسیده به دبیرخانه سومین کنگره بین المللی ایمونولوژی، آسم و آلرژی، ۱۷۰ مقاله پذیرفته شده که ۲۰ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۵۰ مقاله در قالب پوستر ارائه می گردد.
وی مهم ترین محورهای کنگره مزبور را روش های پیشگیری، تشخیص و درمان آسم، آلرژی های بینی، بیماریهای التهابی، بیماریهای خود ایمنی و نقش طب سنتی در درمان آلرژی ها عنوان کرد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه اظهار کرد: برپایی چهار کارگاه آموزشی پیرامون روش های تشخیص آلرژی ها ، نقش ایمنی و ایمونولوژی و تشخیص آلرژی ها غذایی و دارویی از برنامه های جنبی کنگره مزبور است.
دکتر جباری گفت: در حال حاضر ۸۶ پزشک متخصص و فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی در کشورمان فعالیت دارند، در حالیکه این میزان در ۱۰ سال گذشته فقط ۳۵ نفر بوده اند.
این  پزشک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی با بیان اینکه آلرژی ها در تمام جوامع دنیا در حال افزایش است، گفت: بیماری های آلرژی به اشکال مختلفی خود را نشان می دهد که آسم و آلرژی های بینی یکی از این اشکال مختلف است.
به گفته وی، میانگین شیوع آسم در جامعه ایران بین ۱۰ تا ۱۵ درصد تخمین زده می شود که میانگین جهانی این بیماری حدود ۲۰ درصد است. وی با ذکر این نکته که شیوع آلرژی های بینی از آسم نیز بیشتر است، افزود: شیوع آلرژی های بینی در جامعه ایران حدود ۲۵ درصد است.
دکتر جباری همچنین زمینه های ژنتیکی و ارثی، عوامل محرک مانند آلاینده های محیطی، گل و گیاه، حیوانات خانگی، مواد غذایی آلرژی زا، ارتقای بهداشت و تضعیف سیستم ایمنی را از مهم ترین عوامل ایجاد آلرژی ها دانست.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست