آخرین اخبار

تولید نخستین دستگاه‌های طیف‌سنج در ایران

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

توسط یک شرکت ایرانی؛ دستگاه‌های طیف‌سنج با بهره‌مندی از توانمندی فنی بومی تولید شد…

یک شرکت ایرانی توانسته است با تولید بیش از چهل محصول و با تجهیز بیش از پنجاه آزمایشگاه هسته ای در کشور، اغلب نیازهای اساسی آزمایشگاهها را برآورده کند.
این شرکت به عنوان نخستین و در حال حاضر تنها، طراح و سازنده سیستم‌های طیف سنجی و اندازه‌گیری هسته‌ای تجهیز آزمایشگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی فیزیک هسته‌ای، پرتوپزشکی و دزیمتری طیف متنوعی از این محصولات را به تولدی و تجاری سازی رسانده و توانسته در جهت توسعه و بومی سازی فناوری های نوین قدم بردارد.
الناز احمدی نیاری مدیر عامل شرکت نوین طیف پرتو گستر گفت: اغلب سیستم های طراحی و ساخته شده سیستم های طیف سنجی و اندازه گیری هسته ای ، به عنوان کالای دانش بنیان شناخته شده است و علاوه بر دانشگاهها و مراکز آموزشی در صنایع هسته ای نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
وی ادامه داد: همچنین شرکت نوین طیف بنا به سفارش‌های مراکز ، موسسه ها و صنعت به تولید خاص منظوره ی ابزار هسته ای نیز می پردازد.
احمدی با بیان این که این شرکت فناور، توانسته است به تولید انواع آشکارسازها و ماژول‌های کارآمد در طیف سنجی بپردازد که سیستم پایش محیطی هوا از جدیدترین این محصولات است، ادامه داد: این سامانه برای مانیتورینگ پیوسته هوای محیط به منظور جمع آوری، آنالیز و نمایش آلودگی هوا. دارای قابلیت اندازه گیری آلودگی های آلفا، بتا، و گاما در محیط کاربرد دارد و هم اکنون توسط متخصصان این شرکت و به صورت بومی تولید می‌شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست