آخرین اخبار

اینترنت یک گیگابیتی روی خطوط معمولی تلفن

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

شرکت خدمات اینترنت کامکست که چندان نیز در امریکا مورد علاقه‌ی مردم نیست، در حال آماده‌سازی برای ارائه‌ی سرویس اینترنتی با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه در پنج شهر ایالات متحده در سال جاریست. پنج شهر اولیه که این سرعت خارق‌العاده را تجربه خواهند کرد؛ نشویل، آتلانتا، شیکاگو، دیترویت و میامی هستند. اکثر مشترکین در حال حاضر با سرعتی مابین ۲۵ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه دانلود می‌کنند که این افزایش سرعت برای کاربرانی با کانکشن‌های ۱۰۰ مگابیتی دارند سرعتی تا ده برابر و برای کابران ۲۵ مگابیتی سرعتی ۴۰ برابر به ارمغان خواهد آورد. بد نیست! با این سرعت می‌توانید یک فیلم کامل اچ‌‌دی را تقریباً در هفت ثانیه دانلود کنید.
چیزی که کامکست را از سایرین جدا می‌کند این است که این شرکت قصد ندارد از فیبر نوری برای ارائه‌ی این سرعت بسیار بالا استفاده کند. کامکست می‌خواهد از همین خطوط فعلی رایج استفاده کند که در حال حاضر در خانه‌ها متصل هستند. این عمل باعث می‌شود که این شرکت نسبت به پروژه‌هایی مانند گوگل-فایبر که نیاز به حفاری‌های پر هزینه برای نصب خطوط فیبر نوری در سرتاسر شهر دارند، مزیت زیادی داشته باشد.
این نوع اینترنت پر سرعت کامکست که بر روی خطوط معمولی هم محور (coax) راه‌اندازی می شود، نیاز به مودم جدیدی دارد که این دستگاه‌ها تحت استاندارد جدید DOCSIS 3.1 کار خواهند کرد. هرجند این مودم‌ها ظاهری شبیه به مودم‌های معمولی دارند، دارای توانایی انتقال داده‌ها تا سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه هستند که کامکست در آغاز از یک دهم این توانایی استفاده خواهد کرد. تا به حال چندین شرکت سازنده‌ی مودم‌ سخت افزار مربوط برای استفاده از این اینترنت پر سرعت را فراهم کرده‌اند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست