اخبار ایران و جهان

نخستین مسابقه داخلی “موت کورت فضایی” در کشور

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

مسابقات داخلی موت کورت حقوق فضا در پژوهشگاه هوافضا برگزار شد…

برای اولین بار تیمی از ایران راهی مسابقات Space Law Moot Court competition شد که در واقع مسابقه شبیه‌سازی دیوان بین‌المللی دادگستری در زمینه‌ی حقوق بین‌الملل فضایی می‌باشد.
مسابقه موت کورت حقوق بین الملل فضایی از سال ۱۹۹۲ توسط موسسه حقوق بین الملل فضایی (IISL) با هدف ترویج حقوق بین الملل فضایی آغاز بکار کرد.
همه ساله این مسابقات ابتدا بصورت قاره ای برگزار می شود و سپس نفرات برگزیده وارد مرحله جهانی می شوند و در محل کنگره بین المللی فضانوردان به رقابت می پردازند.
گفتنی است هرساله به تعداد تیم های شرکت کننده در این مسابقه افزوده می شود و امسال برای نخستین بار از کشور ایران تیم دانشجویی پژوهشگاه هوافضا اقدام به شرکت در این مسابقات کرده است که در واقع مستلزم داشتن دانش‌ تلفیقی از حقوق‌ بین‌الملل و علوم فضایی می‌باشد.
بهنام سالم دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرنگار علمنا در مورد این مسابقه فضایی گفت: اساسا این مسابقات به نوعی شبیه سازی دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) می‌باشد که درهرسال موضوعی بصورت یک پرونده فرضی با بهره گیری از چالش‌های موجود در حقوق بین‌الملل فضایی منتشر می شود. در مرحله نخست تیم‌های داوطلب استدالات خود را در خصوص ابعاد حقوقی پرونده بصورت کتبی به کمیته علمی مسابقه ارائه می دهند و پس از داوری های لازم تیم های برگزیده به مرحله دوم مسابقه که بصورت شفاهی برگزار می‌شود، راه پیدا می کنند. در آنجا، هر تیم طی دو روز و چهار مرحله در مقابل وکلا و حقوقدانان بین المللی که به عنوان داور ایفای نقش می کنند، هم در قالب خواهان و هم خوانده دعوی، از استدلالات خود دفاع می کنند.
برگزیده مرحله دوم که نماینده آن قاره است برای رقابت وارد مرحله نهایی شده و در حضور قضات دیوان بین‌المللی دادگستری از موضع خود به عنوان خواهان یا خوانده دفاع می کند.
سالم در ادامه افزود: موضوع مسابقه امسال “مسئولیت ناشی از فعالیت های فضایی و مسئولیت های ناشی از کنوانسیون نجات” است که در مرحله اول (کتبی) ۶۶ تیم در قاره آسیا شرکت کردند که از این تعداد ۲۰ تیم (از جمله ایران) به مرحله دوم (شفاهی) راه یافتند و برای رقابت از تاریخ ۵ لغایت ۸ می راهی کشور هند می شوند.
سالم در مورد برندگان دوره های گذشته در مرحله قاره ای گفت: حدود ۲۰ سال است که از برگزاری این مسابقات می گذرد و عمدتا در این سنوات از قاره آسیا هر ساله کشور هند که میزبانی این مسابقه را برعهده داشته حائز مقام قهرمانی شده و در غیر این صورت این مقام به کشور سنگاپور رسیده است.
وی ضمن اینکه سطح تیم ایرانی راه یافته به مرحله شفاهی را بالا می دید این نوید را داد که این تیم می تواند جز هشت تیم برتر قاره آسیا شناخته شود.
گفتنی است اعضای تیم ایرانی راه یافته به مرحله شفاهی به شرح زیر می باشد که اولین نشست آزمایشی خود را روز گذشته در پژوهشگاه هوافضا با حضوران داورانی صاحب نظر در این زمینه پشت سر گذاشتند:
– مهسا رضا قلی دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه تربیت مدرس
– نیما عبدالله زاده دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق عمومی دانشگاه شهید بهشتی
– بهنام سالم دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی

قابل ذکر است مرحله جهانی این مسابقه در اواخر دسامبر، در کشور مکزیک برگزار می گردد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست