اخبار ایران و جهان طبیعت و محیط زیست

شناسایی ۱۲ منطقه زمین گرمایی در آذربایجان غربی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

انرژی زمین‌گرمایی به انرژی حرارتی که در پوسته ی جامد زمین وجود دارد، گفته می‌شود. این گونه انرژی اغلب در جهت تولید الکتریسیته زمین‌گرمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، که به چرخه تولید انرژی الکتریکی از انرژی زمین‌گرمایی اطلاق می‌گردد. فناوری مورد استفاده در طرح‌های تولید برق از انرژی زمین‌گرمایی شامل نیروگاه‌های بخار خشک، نیروگاه‌های تبدیل بخار سیال و نیروگاه چرخه دوگانه است.
جواد نورعلی مدیر پروژه‌های انرژی زمین گرمایی در گروه انرژی‌های تجدید پذیر پژوهشگاه نیرو درباره استفاده از منابع انرژی زمین گرمایی در کشورمان اظهار کرد: انرژی زمین گرمایی در مقایسه با انرژی‌های فسیلی و حتی سایر انرژی‌های تجدید پذیر مزایایی دارد. این انرژی آلودگی کمتری نسبت به منابع انرژی فسیلی دارد همچنین در مقایسه با سایر انرژی‌هایتجدیدپذیر همچون انرژی خورشیدی و باد،جریان انرژی،پیوسته و مداوم بوده و یک نیروگاه زمین گرمایی می‌تواند انرژی مورد نیاز را در تمام ساعات شبانه روز تأمین نماید.
وی با بیان این که در تمام کشورهایی که نیروگاه زمین گرمایی دارند از این انرژی به عنوان برق پایه همانند سدهای آبی استفاده می‌شود، گفت: این موضوع در انرژی باد و خورشیدی مصداق ندارد. بنابراین اگر منابع زمین گرمایی به خوبی شناسایی و بهره برداری شوند می‌توان با ضریب ظرفیت بالایی از این انرژی بدون مشکل استفاده کرد و البته مدیریت مخزن را نیز باید به درستی انجام داد.

ایران پتانسیل خوبی در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر داراست

نور علی در مورد پتانسیل خوب ایران در حوزه انرژی های تجدید پذیر گفت: خوشبختانه کشور ما پتانسیل خوبی در این زمینه دارد اما در شناسایی و بهره برداری این منابع در کشور کمبود اطلاعات وجود دارد. در حال حاضر نیروگاه زمین گرمایی مشکین شهر با ظرفیت ۵ مگاوات در حال احداث است که اتفاق شایسته ای است اما با توجه به پتانسیل خوبی که در زمینه نیروی انسانی و فناوری داریم برای کشور ما کافی نیست.
این محقق حوزه انرژی زمین گرمایی درباره پتانسیل کشورمان در حوزه انرژی زمین گرمایی، افزود: در این حوزه نخستین اقدام شناسایی درست و دقیق منابع زمین گرمایی کشور است تا بر اساس آن برنامه‌ریزی در مورد بهره برداری از این منابع انجام شود. البته در سال ۹۸ میلادی فعالیتی در جهت تعیین منابع زمین گرمایی در کشور انجام و نقشه آن نیز تهیه شد اما بدون شک این نقشه باید به روزرسانیشود. به عنوان نمونه در پروژه ای که در پژوهشگاه نیرو با حمایت ستاد در جهت پتانسیل سنجی منطقه آذربایجان غربی انجام شد در منطقه‌ای بین ماکو و خوی که درنقشه‌های قبلی دارای پتانسیل شناسایی شده بود، ۳ محدوده امیدبخششناسایی کردیم.
وی ابراز کرد: در کشوری همچون ایسلند که از نظر فناوری در حوزه زمین گرمایی پیشرو است برای شناسایی یک مخزن زمین گرمایی ۶ سال زمان صرف می‌شود. اگر در کشور ما نیز برنامه‌ریزی به این شکل وجود داشت از ۲۰ سال گذشته تا کنون می‌توانستیم ۲ یا ۳ مخزن را به خوبی شناسایی کنیم. پس باید قبول کرد که این روند در کشور ما کند پیش رفته است و اقبال عمومی که نسبت به انرژی خورشید و بادی وجود داشته در این حوزه نیست و شاید یک دلیل آن غیر ملموس بودن انرژی زمین گرمایی به دلیل زیر زمین بودن مخزن آن باشد.
مدیر پروژه‌های انرژی زمین گرمایی در گروه انرژی‌های تجدید پذیر پژوهشگاه نیرو با بیان این که بیش از ۲۰۰ منطقه زمین گرمایی در کشور وجود دارد، گفت: با وجود این پتانسیل اطلاعات دقیقی به صورت مدون در دسترس نیست، بنابراین باید در این حوزه سریع حرکت کنیم تا عقبماندگی‌های گذشته را جبران کنیم تا حداقل از کشورهای منطقه در این حوزه عقب نمانیم. کشور ترکیه در استفاده از منابع زمین گرمایی پیش رو است همچنین عربستان هم که همانند ایران دارای ذخایر نفتی است اما به فکر استفاده از این انرژی هستند و در حال تهیه اطلس زمین گرمایی کشورشان هستند.
نورعلی درباره شناسایی مناطق زمین گرمایی، گفت: از زمان شکل‌گیری ستاد تا کنون شاهد فعالیت‌ها و حمایت‌های بسیار زیادی در این حوزه هستیم، در این زمینه اکتشاف منابع زمین گرمایی ۲ پروژه در منطقه آذربایجان غربی و محلات به اتمام رسیده در منطقه آذربایجان غربی با این مطالعات ۱۲ منطقه مستقل امید بخش شناسایی و اطلس منطقه تهیه شده است. در منطقه محلات نیز برای نخستین بار با کمک متخصصان داخلی مطالعات تکمیلی زمین شناسی طراحی و اجرا شد.
وی در انتها عنوان کرد: همچنین پروژه دیگری در منطقه سلماس در حال انجام است تا مطالعات تکمیلی زمین شناسی در این منطقه در راستای شناسایی منابع زمین گرمایی منطقه انجام شود که این مطالعات نیز همه با کمک متخصصان داخلی و دانشگاه‌هاانجام می‌شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست