آخرین اخبار

شناسایی یک ریز جلبک ارزشمند در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

یک جلبک قرمز با کاربرد زیست‌فناورانه در کشور شناسایی و نگهداری شد….

جاندارانی که تحت نام کلی جلبک طبقه بندی می شوند در حقیقت گروه وسیع و متنوعی از موجودات زنده عموماً فتوسنتزکننده را تشکیل می دهند که از نظر شکل، فیزیولوژی و زیستگاه طبیعی تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارند.
از سوی دیگر، به دلیل تنوع تکاملی که طی میلیون ها سال حاصل شده است جلبک ها قادرند در زیستگاه های بسیار متنوع از لحاظ دما (مناطق قطبی تا چشمه های آب گرم)، شدت نور تابشی رشدکنند.
جلبکها (به خصوص ریزجلبکها) جزء قدیمی ترین جانداران روی زمین بشمار می روند که از مهمترین مصرف کنندگان دی اکسیدکربن و نیز نخستین سطح از زنجیره غذایی اکوسیستم های آبی محسوب می شوند.
از این جهت شناسایی و نگهداری آنها به عنوان بانک اطلاعات ژنتیکی بسیار حائز اهمیت است بطوری که محققان مرکز ملی ذخایر زنتیکی وزیستی ایران موفق شدند یک ریز جلبک ارزشمند را شناسایی کنند.
دکتر شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در مورد خصوصیات ارزشمند این گونه میکروبی گفت: این جلبک به عنوان منبع غذایی در کشورهای ژاپن، چین و کره مورد استفاده قرار می‌گیرد و حاوی مقادیر بالای پروتئین شبیه بافت‌های جانوری و سرشار از اسیدهای آمینه آرژنین، آلانین و گلوتامیک اسید، ویتامین A, C و مواد معدنی است.
همچنین جلبک فوق مقادیر بالایی از ترکیب تارین دارد که می‌تواند در بیماری‌های کلیه و همچنین جهت کنترل کلسترول استفاده شود.
وی با بیان این که این جلبک با نام علمی Porphyridiumaerugineum جزء جلبکهای قرمز طبقه‌بندی می‌شود، تصریح کرد: از این جلبک می‌توان به عنوان یک مکمل غذایی در انسان و دام استفاده کرد.
شاهزاده فاضلی تصریح کرد: این گونه میکروبی از تالاب کانی برازان استان آذربایجان غربی منطقه مهاباد جداسازی شده است و مطالعات شناسایی و تایپینگ آن در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در حال انجام است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست