اخبار ایران و جهان

”شاپرک” وارداتی، بدون تست کنترلی و امنیتی!

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دکتر غلامرضا جلالی (رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور) در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه با وزارت علوم در جمع خبرنگاران، استفاده از ظرفیت های علمی وزارت علوم را از جمله تعهدات این سازمان در این تفاهم نامه دانست و اظهار داشت: این همکاری ها در ۴۵ حوزه اصلی پدافند غیر عامل انجام خواهد شد. بر این اساس با دسته بندی موضوعات حوزه پدافند غیر عامل، در تمامی حوزه ها از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی استفاده می‌شود.
رییس سازمان پدافند غیر عامل با اشاره به خرید نرم‌افزارهای مالی از یک شرکت آمریکایی گفت: امروزه تحول علمی باعث شده است تا ماهیت دارایی کشور دست خوش تحولاتی شود، به گونه‌ای که در حال حاضر فعالیت های پولی و بانکی کشور از حالت فیزیکی به حالت سایبری تبدیل شده است.
جلالی اظهار داشت: در حال حاضر ۹۵ درصد نظام پولی کشور از طریق فضای سایبری صورت می‌گیرد و در نتیجه خرید نرم‌افزار از یک شرکت آمریکایی کار درستی نیست. در این زمینه در سازمان پدافند غیر عامل و شورای فضای مجازی سیاست گذاری هایی در نظر گرفته شده است، بر این اساس که زیرساخت‌های حیاتی و حساس مجاز نیستند از سامانه‌های خارجی استفاده نمایند.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که در این خصوص الزامی برای کشور ایجاد شود و نرم افزار مشابه در داخل کشور موجود نباشد، می توان پس از انجام تست های کنترلی و امنیتی اقدام به خرید کرد. این در حالیست که تست های کنترلی و امنیتی بر روی نرم‌افزار شاپرک از سوی مراجع ذی صلاح انجام نشده است.
دکتر جلالی با بیان این که تهدیدات زیستی از جمله تهدیداتی است که دانش پایه محسوب می شود، افزود: تهدیدات زیستی شامل چهار حوزه انسان، دام، آب و گیاه می‌شود. بر این اساس اقدام به توسعه زیرساخت های لازم برای تشخیص تهدیدات زیستی در آزمایشگاه های سطوح مختلف حوزه دام و غذا نمودیم تا بتوانیم به قدرت مطلوب در حوزه تشخیص تهدیدات زیستی دست یابیم. در این راستا با همکاری وزارتخانه های بهداشت و جهاد کشاورزی در حال توسعه آزمایشگاه های تشخیصی هستیم.
رییس سازمان پدافند غیر عامل با تاکید بر این که آزمایشگاه های تشخیصی قدرت تشخیص برخی از محصولات را ندارند، خاطرنشان کرد: امروزه مفاهیم جدیدی مانند غذای تراریخته که می‌تواند سلامت کشور را به خطر بیندازد، در کشور رایج شده است که در این راستا لازم است از ظرفیت های آزمایشگاهی برای تشخیص میزان آلودگی محصولات تراریخته استفاده کنیم. ضمن آن که لازم است استانداردهای حوزه های پزشکی و بهداشتی آزمایشگاه ها را ارتقاء دهیم. ارتقای قدرت تشخیصی این آزمایشگاه ها موجب رفع نگرانی مردم در خصوص مصرف محصولات تراریخته خواهد شد.
رییس سازمان پدافند غیر عامل کیت های تشخیصی را از عمده ترین ابزارهای لازم در آزمایشگاه های‌ تشخیصی ذکر کرد و گفت: در حال حاضر کیت های تشخیصی در وزارتخانه‌های دفاع و بهداشت در حال تولید است، ضمن آن که بخش‌هایی نیز از خارج از کشور وارد می شود.
جلالی خبری نیز در زمینه سامانه‌ اسکادا که قادر است دستورات فیزیکی را به دستورات مکانیکی تبدیل کند، ارائه کرد و افزود: در سه سال گذشته توانستیم اسکادای بومی را تولید کرده و به مرحله تولید صنعتی برسانیم. بر اساس توافقنامه ای که با شرکت مپنا به امضاء رساندیم، قرار است دانش فنی تولید شده در شرکت دانش بنیان از سوی شرکت مپنا دریافت شود و این شرکت با استفاده از ظرفیت های صنعتی خود اقدام به راه‌اندازی خط تولید صنعتی سامانه های کنترلی (اسکادا) نماید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست