آخرین اخبار

دستگاه تست کالیبراسیون گاز شهری در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

محققان مرکز رشد دانشگاه‌ آزاد همدان دستگاهی برای کالیبراسیون رگلاتور گاز شهری تولید کردند که از انفجار و آتش‌سوزی در منازل جلوگیری می‌کند…

رگلاتور گاز طبیعی برای مصارف خانگی و صنعتی جهت کنترل فشارگاز و محافظت از کنتور گاز در سایز های متفاوت و براساس مترمکعب خروجی گاز قابل انتخاب می باشد.
در واقع هنگامی که در جریان گاز تغییر ناگهانی اتفاق افتد، این دستگاه می تواند فشار آن را تا اندازه مشخصی کنترل کرده و جریان گاز را به اندازه متعادلی برساند.
از مزایای این محافظ می توان به عمل یک طرفه، ثابت ماندن فشار گاز خروجی، قابلیت چرخش، دارا بودن دستگاه ایمنی قطع جریان و حداقل رساندن فشار گاز ورودی برشمرد.
این دستگاه نیز مانند سایر دستگاه ها نیاز به کالبیراسیون دارد تا با استاندارهای خود مطابقت شود ولی متاسفانه این امر در مواردی باعث انفجار و آتش سوزی شده است.
اکنون پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه‌ آزاد همدان موفق شدند دستگاهی برای کالیبراسیون رگلاتور گاز شهری تولید کنند که استفاده از آن از انفجار و آتش‌سوزی در منازل جلوگیری می‌کند.
مجید لاله چینی، مجری طرح نام این دستگاه را «دستگاه تست کالیبراسیون گاز شهری» دانست و گفت: عملکرد این دستگاه تنظیم و کالیبراسیون رگلاتور گاز شهری است و استفاده از آن از بروز و نشتی گاز در منازل جلوگیری می‌کند.
لاله چینی در ادامه گفت: با توجه به اهمیت این قطعه لازم است رگلاتور گاز شهری از دقت و قابلیت اطمینان بالایی برخوردار باشد؛ از این رو دقت و صحت عملکرد آن باید توسط دستگاه‌های کالیبراسیون مورد سنجش و پایش مداوم قرار گیرد.
وی با تاکید بر این که این دستگاه تمام مشخصات رگلاتور اعم از فشار و میزان جریان خروجی آن را مورد بررسی قرار می‌دهد، یادآور شد: این دستگاه دارای یک ده هزارم بار بوده و از لحاظ میزان جریان، دقت آن برابر ۹۵ درصد ظرفیت اسمی میزان جریان خروجی از رگلاتور مورد تست است.
مجری طرح خاطرنشان کرد: این دستگاه قادر است تمام اتفاقاتی که ممکن است برای رگلاتور در منازل رخ دهد را شبیه سازی کند و با تشخیص نشت گاز، از بروز انفجار و آتش سوزی در منازل جلوگیری کند.
لاله چینی با تاکید بر این که این دستگاه به مرحله تجاری‌سازی رسیده است، اظهار کرد: در طراحی این دستگاه تمام قوانین حاکم بر سیالات و پایپینگ به نکات ارگونومی توجه ویژه‌ای شده است.
وی با اشاره به قابلیت‌های این دستگاه اظهار کرد: دقت اندازه‌گیری فشار خروجی از رگلاتور در این دستگاه برابر با یک ده هزارم میلی بار و دقت اندازه‌گیری جریان خروجی از رگلاتور برابر با ۹۵ درصد جریان اسمی است.
لاله‌چینی افزود: دستگاه تست و کالیبراسیون رگلاتورهای گاز با جریان خروجی ۵، ۱۰ و ۲۵ مترمکعب بر ساعت طراحی شده است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست