اخبار ایران و جهان

تامین اعتبارات کمیته پدافند غیر عامل وزارت علوم به نقل از احمدی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت علوم با سازمان پدافند غیر عامل با تاکید بر این که یک دهه از عمر پدافند غیر عامل در کشور می‌گذرد، افزود: با گذشت بیش از ۱۰ سال از مطرح شدن پدافند غیر عامل در حال حاضر رویکرد کشور نسبت به این مقوله یک نگرش علمی است.
وی با تاکید بر نقش پدافند غیر عامل در اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل یادآور شد: پدافند غیر عامل باید بتواند در اقتصاد مقاومتی جایگاهی را ایجاد کند تا موجب پایداری و ضربه پذیری را هم در حوزه علم و هم در حوزه اقتصاد فراهم کند. این موضوع سبب می شود تا دانشگاه‌ها در پدافند غیر عامل نقش اساسی داشته باشند.
وی با اشاره به همکاری وزارت علوم با سازمان پدافند غیر عامل یادآور شد: در جلسات مشترکی که با سازمان پدافند غیر عامل داشتیم، به این نگرش مشترک دست یافتیم که دانشگاه‌ها می‌توانند حضور فعال در ایجاد فضای علمی و دانش بنیان در حوزه پدافند غیر عامل داشته باشند. همانطور که علم و اقتصاد دانش بنیان هستند، پدافند غیر عامل نیز به سمت دانش بنیانی برود.
احمدی اظهار کرد: در دو سال گذشته به این حوزه وارد شدیم که اعتباراتی بالغ بر یک میلیارد تومان برای وزارت علوم در نظر گرفته شد که این اعتبارات با توجه به وجود مشکلاتی جذب نش
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که در سال بعد نیز کل اعتبارات وزارت علوم در حوزه پدافند غیر عامل قطع شد، گفت: در سال گذشته با هماهنگی رییس سازمان پدافند غیر عامل مبلغ کمی برای این حوزه به وزارت علوم اختصاص داده شد.
احمدی اظهار داشت: امسال بر اساس تفاهم‌نامه امضاء شده با این سازمان، مبلغ ۱۰ میلیارد تومان در اختیار وزارت علوم قرار داده خواهد شد.
احمدی با اشاره به کارگروه های موجود در پدافند غیر عامل در معاونت پؤوهش و فناوری وزارت علوم، گفت: کارگروه های فعال در این کمیته شامل کارگروه زیرساخت، آموزش، پژوهش، کارگروه فرهنگی و غیره است. کارگروه پژوهش شامل کمیته هایی است از جمله کمیته تهدیدات نوین که خود از کمیته پرتوی، استتار، زیستی، ماهواره ای، شیمیایی، سایبری و غیره تشکیل شده است. در هر کدام از مجموعه ها اساتید و کارشناسانی در حال فعالیت هستند و کارهایی پژوهشی نیز صورت گرفته است.
وی گفت: در حوزه پدافند غیر عامل انجمن هایی از جمله علمی صوتیات، انجمن علمی الکترو مغناطیس و انجمن حوادث پرتویی تشکیل شده است. علاوه بر آن در بسیاری از دانشگاه‌های کشور پژوهشگاه‌هایی در حوزه پدافند غیرعامل ایجاد شده است که از آن جمله می‌توان به پژوهشگاه پدافند غیرعامل دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد.
احمدی در مورد فعالیت های کمیته پدافند غیر عامل اضافه کرد: همایش¬های همچون سومین همایش پدافند غیر عامل دانشگاه ایلام، همایش پدافند غیر عامل در حوزه سنجش از دور در داشگاه امام حسین، همایش تخصصی در حوزه زیستی در پژوهشگاه ژنتیک، همایش حمایت از پدافند غیر عامل در حوزه آب¬ های خزر در دانشگاه گیلان و غیره برگزار شده است.
احمدی در پایان با اشاره به انجام پروژه در قالب پایان نامه و پروژه تحقیقاتی گفت: امیدواریم با امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان پدافند غیر عامل با وزارت علوم، بستری مناسب تری برای انجام این امور ایجاد شود تا بتوانیم در سه حوزه آموزشی، پژوهشی و فناوری همکاری مستقیم داشته باشیم.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست