اخبار ایران و جهان

امضای تفاهم نامه همکاری مشترک وزارت علوم و پدافند غیر عامل

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

نشست خبری امضای تفاهم نامه مشترک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان پدافند غیر عامل با حضور دکتر فرهادی، وزیر علوم، دکتر جلالی، رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور و دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم امروز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ برگزار شد. این تفاهم نامه در راستای دستیابی به اهداف و سیاست های ابلاغی از سوی مقاوم معظم رهبری بر بهره برداری همه جانبه از ظرفیت های ملی کشور به ویژه دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به منظور زمینه سازی در ایجاد فضای نوآوری، شکوفایی و خلاقیت در جهت پیشبرد اهداف پدافند غیر عامل به امضای طرفین رسید.
موضوع این تفاهم نامه بهره برداری از امکانات آموزشی، پژوهشی و فناوری دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، انجمن های علمی و قطب های علمی، مراکز رشد، پارک های فناوری و شرکت های دانش بنیان وزارت عتف در راستای پیشبرد اهداف سازمان پدافند های غیر عامل، می باشد.
از اهداف این همکاری می توان به توسعه فعالیت های دانشی فناورانه مبتنی بر نیاز از طریق بهره برداری سازمان پدافند غیر عامل از ظرفیت های دانشگاه ها و پارک های فناوری، همسو سازی پژوهش ها، آموزش ها و توسعه زیر ساخت های تخصصی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به سمت پاسخ گویی علمی به نیازمندی های تخصصی دانشی و فنارانه سازمان، تصویب و اجزای دوره های تحصیلات تکمیلی، حمایت از تربیت نیروی انسانی متخصص و تولید محتوای اشاره کرد.
همکاری در ایجاد بستری مناسب جهت هدایت و حمایت از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی و همکاری در چارچوب مقررات موجود جهت تعریف واحد های درسی پدافند غیر عامل در سر فصل های دروس دانشگاهی از دیگر اهداف این تفاهم نامه به شمار می رود.
طی این تفاهم نامه سازمان پدافند غیر عامل متعهد شده نیازمندی ها و مطالبات علمی فناورانه و آموزشی را از طریف دبیر خانه کمیته پدافند غیر عامل وزارت عتف در قالب پروژه تحقیقاتی، پایان نامه و غیره در اختیار وزارت عتف قرار دهد. امین اعتبار مشخص در برنامه سالانه برای حمایت مالی از پروژه‌ها، طرح‌های تحقیقاتی و پایان‌نامه‌ها، حمایت از ایجاد و توسعه آزمایشگاه‌ها و مراکز تخصصی مورد نیاز سازمان پدافند غیر عامل، همکاری با وزارت علوم در ایجاد ساز و کار لازم برای حفظ مالکیت معنوی و مادی طرح‌های مشترک و ایجاد ساز و کارهای اجرایی طرح جایگزینی خدمت سربازی نخبگان یا کسر خدمت با انجام پروژه‌های تحقیقاتی از دیگر تعهدات این سازمان در تفاهم‌نامه مشترک با وزارت علوم است.
در این تفاهم‌نامه همچنین وزارت علوم متعهد شد تا در جهت تقویت کمیته پدافند غیر عامل وزارت علوم در معاونت پژوهش و فناوری به منظور تدوین سیاست‌ها و تدابیر لازم برای به کارگیری ظرفیت‌های دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری اقدام کند.
همچنین این وزارتخانه متعهد شد تا برنامه‌هایی برای حمایت در جهت دعوت از اساتید برجسته ملی و بین‌المللی و همچنین اعطای بورس تحصیلی خارجی و فرصت‌های مطالعاتی مبتنی بر نیازمندی‌های پژوهشی سازمان پدافند غیر عامل، همکاری در برگزاری همایش‌ها و دوره‌های آموزشی و همچنین هدایت توانمندی‌های مراکز رشد، شرکتهای دانش بنیان مستقر در پارکهای علم و فناوری ارائه دهد. از دیگر تعهدات این وزارت خانه می توان به تسهیل در اخد مجوز نشریات علمی و پژوهشی مرتبط با جوزه پدافند غیر عامل نام برد.
همچنین اعتبار مورد نیز اجرای موضوعات این تفاهم نامه از سوی سازمان به طور سالانه حداقل میزان ۱۰۰ میلیار ریال در اختیار دبیرخانه پدافند غیر عامل وزارت عتف قرار خواهد گرفت.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست