اخبار اخبار ایران و جهان فناوری

اجرای اولین برنامه کامپیوتری به زبان بیسیک

نوشته شده توسط سید محمد حسین خلیلی

در اول مه ۱۹۶۴ اولین برنامه کامپیوتری (با زبان بیسیک) در حدود ساعت ۴ بامداد در دانشگاه دارتموث (Dartmouth) توسط پروفسور جان جی. کمنی و توماس ای. کورتز ساخته و اجرا شد. این اولین برنامه‌ای بود که توسط یک کامپایلر بیسیک اجرا می‌شد.
این نام یعنی BASIC مخفف عبارت Beginner’s All-purpose Symbolic Instruction Code است. این زبان با هدف ساخت یک زبان برنامه‌نویسی ساده که به سرعت قابل یادگیری باشد ساخته شد.
این دو ریاضی‌دان در تلاش بودند برای دانشجویان استفاده از محاسبات کامپیوتری را فراهم کنند. مشکل اساسی که در این راه وجود داشت این بود که زبان‌های برنامه‌نویسی مثل Algol و Fortran بسیار پیچیده و سخت بودند و شما حتماً باید یک حرفه‌ای می‌بودید تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.
بنابراین این دو استاد در سال ۱۹۵۶ شروع به ساخت زبان برنامه‌نویسی کردند که به سادگی قابل‌استفاده باشد. در این مسیر آن‌ها کدهایی به نام Darsimco و بعد از آن Dope ساختند، درنهایت تلاش‌های آن‌ها منجر به ساخت زبان بسیک شد.
زبان بسیک در ابتدا قابل‌استفاده در کامپیوترهای بزرگ یا Mainframe computer بود. پاول آلن و بیل گیتس بعدها آن را برای استفاده در کامپیوترهای شخصی تغییر دادن.
زبان‌های برنامه‌نویسی Q BASIC و Visual BASIC نیز از توسعه این زبان به دست آمده‌اند. احتمالاً بسیاری از شما با ویژوال بسیک آشنایی دارید یا احتمالاً از این زبان برنامه‌نویسی استفاده کرده‌اید.

۶a00df351e888f88340191040309c3970c-400wi

از راست به چپ : جان جی. کمنی و توماس ای. کورتز

جان جی. کمنی

جان جی. کمنی

درباره نویسنده

سید محمد حسین خلیلی

دیدگاه شما چیست