آخرین اخبار

ماهنامه “دانش بنیان” در ایستگاه پنجم

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

پنجمین شماره ماهنامه «دانش بنیان» در اردیبهشت ماه سال جاری و با تاکید بر نقش اقتصاد دانش بنیان در تحقق اهداف برنامه اقتصاد مقاومتی، منتشر شد. در ادامه با هم این ماهنامه را ورق می زنیم.
در این شماره از مجله دانش بنیان، پروز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و سردبیر این ماهنامه، در یادداشتی با عنوان «اقتصاد مقاومتی یعنی تقویت بنیه های قناعت» به اهمیت اقتصاد مقاومتی و ضرورت قناعت و تقویت آن در کشور پرداخته و آورده است: «به گواهی تاریخ اتفاقا ملت ما ملتی است که در لذت و صفا و تمتع از مواهب دنیا را بر خود نمی بندند و از دنیا رو بر نمی گردانند… این قناعت در ادبیات سیاسی امروز به «مقاومت» تعبیر می شود و اقتصاد مقاومتی چیزی جز تقویت بنیه های قناعت نیست.»
در این شماره از ماهنامه، مطالب متعددی درباره اقتصاد دانش بنیان ارائه شده است. یادداشت مفصل حسن قاسمی یزدآبادی، مدیر کریدور خدمات صادرات محصولات دانش بنیان، از «توانمندسازی صادراتی» و حضور در بازارهای جهانی و توسعه صادرات محصولات دانش بنیان از طریق کریدور صادرات گفته است؛ میثم نهاوندیان درباره بایدها و نبایدهای اقتصاد مقاومتی و پیچیدگی های آن، مطالبی را بیان کرده است. علی قنبری، معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز درباره مدیریت ریسک‌ها و تکانه‌پذیری در عرصه اقتصاد مقاومتی، تجربیاتش را بازگو کرده است. رضا سخاوت اقتصاد مقاومتی را میانبری قابل اعتماد به تحقق شعار سال ۱۳۹۵ دانسته و نکاتی در این باره آورده است.
در ادامه، ماهنامه دانش بنیان به سراغ افرادی که به نوعی در رابطه با اقتصاد دانش بنیان در حال فعالیت هستند؛ رفته است.
ابتدا این ماهنامه به سراغ سیاوش سرمدی کارگردان مستند «معتاد به نفت» رفت و او درباره فیلم اش و انگیزه هایش برای ساخت آن، صحبت کرد. او در این باره گفت: «من این فیلم را برای دولت نساخته ام، بلکه برای مردم ساخته ام. خانواده ها باید بفهمند که درِ دولت بسته شده و به جای تربیت فارغ التحصیل بیکار باید کاری کنند که بچه ها حرفه و کارآفرینی یاد بگیرند تا در آینده به خیل بیکاران اضافه نشوند.»
سپس در گفت و گویی با محمدرضا نجفی منش، دبیر انجمن قطعه سازان، موضوع مهم برندسازی در صنعت قطعات خودرو مورد بحث قرار گرفت.
در ادامه محمد مروج حسینی، بنیانگذار نخستین کارخانه فرش ماشینی در ایران از تجربه های ۴۵ ساله‌ی خود در کار آفرینی گفت. او بر این باور است که: «ریشه ما در ایران است و با وجود همه مشکلات، زندگی کردن ما در اینجا معنی دارتر است و حتی اگر شهروند درجه دو هم باشیم از کمک کردن به دیگران واقعا لذت می بریم.»
یک تیم استارتاپی ۸ نفره که با ایده موفق شان از یک سال گذشته، توانسته‌اند نگاه های زیادی را به خود جلب کنند، پای گفت و گو با خبرنگار «دانش بنیان» نشستند و از آزمون و خطاها و بیم و امیدهایشان در کار حرف زدند. آن‌ها در انتها بیان داشتند: «حمایت‌های مالی را رد کردیم تا جنبه علمی مان را از دست ندهیم.» و بعد توصیه کردند که «برای موفقیت باید دنبال فرهنگ تیم سازی رفت.»
در این شماره از ماهنامه، گزارش ها و یادداشت های دیگری نیز در رابطه با اقتصاد دانش بنیان بیان شده که مطالعه آن جذاب و حامل نکات مفیدی است.
مخاطبان «دانش بنیان» می‌توانند برای بهره مندی هر چه بهتر از مطالب این ماهنامه، به کمک گوشی‌های هوشمند خود، از کدهای QR نیز استفاده نمایند.
پنجمین ماهنامه «دانش بنیان» ویژه اردیبهشت ماه ۱۳۹۵، به صاحب امتیازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیر مسئولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست