آخرین اخبار

رونمایی از دانشنامه خلیج فارس

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از دانشنامه خلیج فارس رونمایی کرد…

در بنیاد دانشنامه نگاری ایران مراسمی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد که طی آن از دانشنامه خلیج فارس توسط وی رونمایی شد.
دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشور با اشاره به بازدید اخیر خود از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: این مرکز طرح های مهمی مانند نمایه مقالات علمی پژوهشی کشو ر و جهان اسلام و همچنین رتبه بندی دانشگاهها ی کشور را با شاخص های مهم و معتبر در دست اجرا دارد ولی اطلاع رسانی شایسته ای از آن صورت نمی گیرد، البته مراکز بسیاری همانند همین بنیاد دانشنامه نگاری ایران در عرصه آموزش عالی مشغول فعالیت هستند ولی دستاوردهای آنها نشان داده نمی شود.
وی افزود: بنیاد دانشنامه نگاری ایران با تلاش علمی و جدیت بسیار ، آثار بزرگی را با همکاری محققان برجسته کشور در زمینه دانشنامه نویسی و فرهنگ نامه نویسی تدوین کرده است که سال ها زمان برده است ولی این فعالیت ها کمتر رسانه ای شده است.
وزیر علوم مستند سازی دستاوردهای علمی پژوهشی کشور را یک ضرورت دانست و بر ضرورت مستند سازی فناوری های ابداع شده توسط دانشمندان ایرانی در گذشته و دستاوردهای فناورانه زمان حال تاکید کرد .
وزیر علوم با قدردانی از مدیران و محققان بنیاد دانشنامه نگاری ایران برای تدوین دانشنامه خلیج فارس گفت: خلیج فارس که یکی از سه خلیج مهم دنیاست علاوه بر اهمیت استرات‍ژیک، داشتن ذخایر فسیلی و منابع دریایی برای ایران اهمیت تاریخی دارد و اسناد تاریخی بسیاری در این خصوص وجود دارد .
وی با اشاره به تلاش های برخی کشور های منطقه خلیج فارس برای تحریف نام این دریا گفت: اسناد متقن تاریخی بسیاری بر ایرانی بودن نام این دریا وجود دارد و حتی احمد مختار امبو مدیرکل سازمان یونسکو در سه دهه قبل طبق بخشنامه ای رسمی اعلام کرد که در تمامی نقشه ها، مکاتبات و نامه های بین المللی باید از نام خلیج فارس استفاده شود.
براساس این گزارش ، وزیر علوم همزمان با رونمایی از دانشنامه خلیج فارس از فرهنگ توصیفی پژوهش، جلد هفتم دانشنامه پزشکی، دانشنامه ادبیات جهان، فرهنگ دامپزشکی و دانشنامه فشرده پپتیدها رونمایی کرد.
گفتنی است دانشنامه دو جلدی خلیج فارس ، در بردارنده ۷۱۱ مقاله به‌همراه تصویر، نقشه، جدول و نمودار است و پیرامونِ کشورها، استان‌ها، شهرها، شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی- علمی، جهانگردان، کتاب‌ها، جنگ‌ها، پیمان‌نامه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای ملی و جهانی، جشن‌ها و اساطیر مرتبط با خلیج فارس است.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست