آخرین اخبار

برگزاری کارگاه آموزشی «آشنایی با مالکیت فکری و ثبت اختراع»

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

با هدف آشنایی مدیران و کارشناسان‌ ارشد شرکت‌های دانش‌بنیان با مباحث اصلی پیرامون پتنت؛ کارگاه آموزشی«آشنایی با مالکیت فکری و ثبت اختراع» برگزار می‌شود…

هر آن‌چه را که ناشی از فکر، خلاقیت و ابتکار بشر بوده (مانند اختراعات، نشانه‌ها، طرح‌ها‌، آثار ادبی و هنری و غیره) و دارای ارزش اقتصادی و قابلیت داد و ستد باشد، مالکیت فکری گویند. این آثار مورد حمایت قوانین مالکیت فکری (پتنت، برند تجاری، طرح صنعتی و حق مؤلف) قرار می‌گیرند و به پدیدآورندگان آنها یک سری حقوق مادی محدود به زمان و حقوق معنوی دائم، اعطاء می‌شود.
از مهم‌ترین الزامات و پیش‌نیازهای ورود محصولات دانش‌بنیان به بازارهای داخلی و بین‌المللی اطمینان از حفاظت از حقوق مالکیت فکری و اثبات حق مالکیت فناوران و شرکت‌ها بر آنهاست. از این رو نظام‏ های مالکیت فکری و به ویژه نظام ثبت اختراع (پتنت) برای ثبت رسمی این دستاورد‌ها و احراز مالکیت افراد بر نوآوری‏‌ها و ابتکاراتشان در کشورهای مختلف ایجاد شده است. عدم توجه به قوانین مالکیت فکری می‌تواند خسارات زیادی را از جمله سرقت فناوری توسط و یا مورد پیگرد قرار گرفتن از طرف رقبا و سازندگان محصولات مشابه گردد.
در همین راستا، کانون پتنت ایران با هدف آموزش و افزایش آگاهی محققان، مدیران و کارشناسان‌ارشد شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام برگزاری کارگاه آموزشی «آشنایی با مالکیت فکری و ثبت اختراع»، در تاریخ ۲۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری، نموده است.
محورهای این سمینار شامل معرفی پتنت، معرفی اجزاء پتنت، آشنایی با منابع رایگان جستجوی پتنت، جمع بندی، پنل پرسش و پاسخ می باشد. و مدرس آن مهندس مالک سعیدی، مدیر کانون پنتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
شایان ذکر است، کانون پتنت ایران در راستای نیازمندی‌های کشور در زمینه مالکیت فکری فعالیت دارد و با موافقت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امور مرتبط با حوزه مالکیت فکری و به ویژه ثبت اختراع را در تمامی حوزه‌های علم و فناوری عهده‌دار است.
علاقمندان ‌می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام به پایگاه اینترنتی کانون پتنت ایران مراجعه نمایند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست