طبیعت و محیط زیست

باکتری های معدنچی

نوشته شده توسط فریبا اکرمی

اکثر مردم با شنیدن نام «باکتری» به یاد بیماری های مختلفی که توسط باکتری ها به وجود می آیند، می افتند. باکتری ها عامل بسیاری از بیماری های انسان از جمله وبا، سل، سوزاک،حصبه، و همچنین بیماری های جانوران و گیاهان می باشند. ولی این باکتری های بیماری زا و مضر فقط بخشی کوچکی از گروه وسیع باکتری ها راتشکیل می دهند.
باکتری ها در همه جا زندگی می کنند، در هوا، در خاک، آب و انواع زیستگاه های مختلف و در شرایط زیستی گوناگون. آنها در قلل بسیار مرتفع، در اعماق اقیانوسها، در بدن انواع موجودات زنده، و حتی در صخره های منجمد و یخ های قطب شمال یافت می شوند. این گسترش بسیار فراوان باکتری ها، مطالعه آن ها را دارای اهمیت خاصی کرده است، چرا که تنها با شناخت کامل آنهاست که می توان از خطرات آنها دوری و از فوایدشان هر بیشتر استفاده کنیم.
گرچه بعضی از باکتری‌ها عامل فساد مواد غذایی و بیماری هستند، اما بسیای از باکتری‌ها مفیدند. بشر قرن‌ها از فواید باکتری‌ها در زندگی خود استفاده کرده است. باکتری‌ها در تهیه و پردازش فراورده‌های غذایی و شیمیایی و هم‌چنین در شناسایی و استخراج معادن و پاکسازی محیط زیست کاربرد دارند. مواد خوراکی مانند ماست، پنیر و سرکه و… حاصل فعالیت باکتری‌های تخمیرکننده است.
استون و بوتانول مواد شیمیایی هستند که انواعی از باکتری‌های گونه ی کلستریدیوم آن‌ها را می‌سازند.
همچنین باکتری‌ها در پاکسازی آب‌ها و خاک‌های آلوده به آلاینده‌های نفتی و شیمیایی کاربرد وسیعی دارند. باکتری‌های داخل روده برای ما خیلی از ویتامین‌ها را می‌سازند که خود بدن قادر به ساختن آنها نیستند.
همان طور که بیان کردیم، یکی از فواید باکتری ها استفاده از آن ها در معدن و صنعت است. فلزاتی نظیر پلاتین و پالادیوم که غیر سمی ، صناعی بوده وبه مقدار ناچیزی در طبیعت یافت می شوند. گروهی از دانشمندان در استرالیا ،اطلاعاتی در مورد نقش باکتری ها در چرخه ی این فلزات در خاک و رسوبات بدست آوردند.
طبق شواهد قبلی در ارتباط با تشکیل این عناصر هیچ موجود زنده ای در این فرایند دخالت نداشته است و در اعماق زمین به دلیل حرارت و فشار بالا این عناصر تشکیل شده اند. اما در حال حاضر دانشمندان کشف کرده اند که باکتری ها با تشکیل جامعه ای روی این عناصر در پخش و اجیا این دو عنصر در لایه های زمین نقش دارند. در حال حاضر اطلاعات دقیقی از این فراین و مکانیزم عمل آن در دسترس نیست و مطالعات فراوانی با میکروسکوپ الکترونی بر روی این عناصر و مکانیزم عمل باکتری ها توسط این تیم تحقیقی در حال انجام است.

درباره نویسنده

فریبا اکرمی

۶ دیدگاه

دیدگاه شما چیست