آخرین اخبار فضا و نجوم

اولین پرتوهای راهنمای لیزری چهارگانه‌ی تلسکوپ بزرگ‌تر EOS

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

حاضرین در مراسم رونمایی سیستم جدید راهنما، در رصدخانه پارانال شیلی، با نمایش حیرت انگیز چهار لیزر قدرتمند و بسیار پیشرفته در برابر آسمان با شکوه پارانال بودند. این لیزرها قدرتمند ترین لیزرهای راهنمایی هستند که تا بحال برای مقاصد نجومی استفاده شده‌اند و این مراسم اولین باری بود که از ستاره‌ی راهنمای لیزری چندگانه استفاده می‌شد.
دستگاه ستاره‌ی راهنمای لیزری (Four Laser Guide Star Facility; 4LGSF) چهار پرتو ۲۲ واتی لیزر را به آسمان می‌تاباند تا با وادار کردن اتم‌های سدیم موجود در لایه‌های بالایی جو به تابش، ستاره‌های راهنمای مصنوعی‌ای دقیقاً به شکل ستاره‌ی واقعی ایجاد کند. این ستاره‌های مصنوعی به سیستم‌های نوری تطبیقی (adaptive optic systems) این امکان را می‌دهند که تاری حاصل از جو زمین را جبران کرده و تصاویر شفاف‌تر بسازند. استفاده از چند لیزر نیز ترسیم جزئی‌تر اغتشاشات جوی را ممکن می‌کند که این عمل باعث ارتقاء قابل ملاحظه کیفیت تصویر در میدان دید‌های گسترده‌تر می‌شود.
تکنیک‌های جدید توسعه داده شده برای سیستم ۴LGSF که بر روی تلسکوپ بزرگتر EOS (EOS’s Larger Telescope) راه‌اندازی شده‌است راه را برای سیستم‌های نوری تطبیقی تلسکوپ بسیار بزرگ اروپایی (Europian Extremely Large Telescope; E-ELT) هموار می‌کنند.

۱۲ ۱۳ ۱۴

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست