آخرین اخبار

مطالعه اثرات جاده میانگذر بر اکوسیستم دریاچه ارومیه

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

پل میان‌گذر دریاچه ارومیه بر روی دریاچه ارومیه بنا نهاده شده‌است و قسمتی از بزرگراه شهید کلانتری است. این پل دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در شمال غربی ایران را به هم متصل می‌کند. این پل ۱۷۰۹ متر طول دارد که ۱۲۷۶ متر آن در داخل دریاچه ارومیه اجرا شده و حدود ۳۸۵ متر آن در دو طرف پل‌های اتصال است. این پل طولانی‌ترین پل ساخته‌شده در ایران (سه برابر طولانی‌ترین پل پیشین) به طول هزار و هفتصد و نه متر می‌باشد که برروی دریاچه ارومیه ساخته شده‌است و فاصله میان دو شهر تبریز و ارومیه را به ۱۳۵ کیلومتر کاهش داده‌است. یکی از طرح‌های مطالعاتی مصوب ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه بررسی اثرات این پل بر اکوسیستم دریاچه ارومیه است. همچینی با توجه به تشکیل کارگروه های تخصصی ستاد احیای دریاچه ارومیه، اجرای طرح های مصوب این ستاد به دستگاه ها و دانشگاه های مختلف محول شده است. بر همین اساس بررسی اثرات این پل میانگذر بر اکوسیستم دریاچه ارومیه و ارائه راهکارهای اصلاحی آن به دانشگاه تبریز واگذار شده است.
دکتر محمدرضا پور محمدی رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به روند اجرای مطالعه اثرات جاده میانگذر بر اکوسیستم دریاچه ارومیه افزود: در این طرح بررسی مطالعات گذشته در خصوص ارزیابی اثرات زیست محیطی، پایه حوضه دریاچه، مدل سازی اندرکنش هیدرودینامیکی بخش های شمالی و جنوبی دریاچه، ارزیابی سناریوهای اصلاح میانگذر و ارایه مناسب ترین گزینه اصلاحی بر اساس الزامات اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و سازه ای مورد مطالعه و بررسی محققان این دانشگاه قرار گرفته است.
رییس دانشگاه تبریز اضافه کرد: الگوی جریان در سه حال وجود، عدم وجود و سناریوهای اصلاحی و اجرایی باز شو در سه اندازه تصمیم گیری شده و برای سه تراز کم آبی، پرآبی، و اکولوزیک و با در نظر گرفتن دو نوع شرایط طوفانی مختلف به صورت کمی مدسازی شده است.
وی، با اشاره به میزان پیشرفت مطالعات صورت گرفته گفت: افزایش ابعاد دهنه های آبگذر و پیشنهاد های دیگری در جهت بهبود ارتباط هیدرولیکی بخش های شمالی و جنوبی دریاچه و راهکارهای مختلف برای بازگشت دریاچه به حالت طبیعی خود از نظر رسوب گذاری مطالعه شده و پس از جمع بندی به ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه ارایه خواهد شد.
دکتر پور محمدی اظهار داشت: مطالعه پایش اجرای مصوبات ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه به این دانشگاه واگذار شده است. در این راستا با مشارکت ۲۷ نفر عضو هیات علمی این دانشگاه شش کمیته با عناوین کمیته آبیاری و منابع طبیعی، محیط زیست و کاداستر، آموزش و اطلاع رسانی، تصفیه و انتقال پساب، کمیته معیشت و مشاغل جایگزین و ستاد شناسایی کانون های تولید ریزگرد و ارائه راهکارهای مناسب تثبیت آن تشکیل شده که کار پایش را انجام می دهند و گزارش اقدامات تا این مرحله آماده ارایه است.
رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به نتایج مثبت اقدامان انجام یافته نظیر لایروبی مسیر رودها، تامین حق آب دریاچه از سدها و پیوند دادن زرینه رود و سیمینه رود در تثبیت وضعیت دریاچه، گفت: احیاء کامل دریاچه ارومیه نیازمند کارهای علمی و مطالعاتی دقیق که با همت همگانی و استفاده از تمام نیروی کشور اعم از سازمانهای دولتی و مردم نهاد امکان پذیر است.
شایان ذکر است که طرح بررسی اثرات جاده میانگذر بر دریاچه، از سوی دو تن از اساتید دانشگاه تبریز، دکتر علیرضا مجتهدی و دکتر جواد پارسا از گروه های مهندسی آب دانشکده های مهندسی عمران و کشاورزی دانشگاه تبریز انجام می شود و مسئولیت پایش اجرای مصوبات ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه به عهده دکتر احمد فاخری فرد، استاد دانشکده کشاورزی این دانشگاه است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست