اخبار ایران و جهان مصاحبه ها

گفت و گو با دبیر اجرایی جشنواره دانایی خلیج فارس

نوشته شده توسط حمیدرضا گودرزی

در حاشیه‌ی برگزاری جلسه داوری دوره‌ی ششم جشنواره ملی دانایی خلیج فارس، خبرنگار علمنا مصاحبه کوتاهی با مهندس غفوری، دبیر اجرایی این جشنواره داشت که در ادامه مشاهد می‌کنید

علمنا: هدف از  برگزاری این جشنواره و رویکرد هیئت اجرایی در برگزاری آن چه بوده است؟
هدف ما تبلیغات، برندسازی و گسترش خودکفایی در زمینه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی است. در واقع پس از  برقراری تحریم‌های غرب و خروج شرکت‌های خارجی از ایران، ضربه‌ی سختی به صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ما وارد شد. تا قبل از آن به دلیل حساسیت های بالای موجود در صنعت نفت و هزینه‌ی بالای اشتباه در آن، به صنایع داخلی اعتماد نمی‌شد. اما این مسئله (تحریم‌ها) مسئولین و دست‌اندرکاران این صنعت را مجبور کرد تا به صنایع داخلی اعتماد کنند. زمانیکه این مسئله در داخل کشور آغاز شد ما نیز سعی نمودیم تا با تبلیغ و برندسازی، فرهنگ خودکفایی در جامعه را گسترش دهیم و به نقطه‌ای رسیدیم که سال گذشته با واحد خودکفایی SPDC (شرکت خدمات فنی و مهندسی گسترش پتروشیمی شیراز) حدود ۵۰ میلیارد تومان پروژه خودکفایی انجام داده‌ایم و به همین ترتیب پروژه‌هایی را با شرکت‌های دیگر مانند شرکت نفت و گاز پارس انجام دادیم.
همچنین هدف ما این بوده تا این جشنواره، در حد یک نمایش نباشد و اینطور نباشد که فقط به برگزیده‌ها هدیه‌ای بدهیم و خداحافظی کنیم. برای مثال، درحال حاضر، هیئتی از پالایشگاه اصفهان در جشنواره حضور دارند تا از هر کدام از ۱۸ طرح یا حتی ۱۸۱ طرح که امکان استفاده از  آن را دارند؛ بهره برداری کنند. همچنین آقای جوادی مدیر عامل شرکت ملی نفت قول دادند که از بین ۱۸۱ طرح از ۱۰ طرح در صنعت نفت استفاده کنند و ما تمام سعیمان بر این بوده که بتوانیم  خروجی حقیقی و واقعی از این جشنواره داشته باشیم.

علمنا: آیا بعد از توافق هسته‌ای و ورود شرکت های خارجی به صنعت نفت، این روند حرکت به سمت خودکفایی کند، و یا متوقف نخواهد شد؟
در این زمینه برای همه ما این نگرانی وجود داشته است، اما با مدیریت درست این مسئله قابل کنترل است. طبق دستور دکتر زنگنه، تمام قراردادها، با شرکت‌های خارجی باید با همکاری شرکت‌های داخلی و به صورت کنسرسیومی منعقد بشود نه اینکه مثل سال‌های قبل از تحریم، تمام دانش فنی در اختیار شرکت خارجی باشد و ما هیچ اطلاعاتی نداشته باشیم، این پیش بینی‌ها انجام شده و قراردادها باید با حضور یک شریک داخلی بسته شود.

علمنا: آیا موضوع جشنواره ملی دانایی خلیج فارس در همه دوره‌های پیشین در حوزه ی نفت، گاز و پتروشیمی تعریف می‌شده است؟
این ششمین دوره برگزاری این جشنواره می‌باشد، تا چهارمین دوره این جشنواره، موضوعات آن در حوزه‌های مختلف از جمله نفت و گاز تعریف می‌شده، اما از دوره پنجم، با احساس نیاز به وجود جایزه‌ای ملی در حوزه‌ی علم و فناوری در صنعت نفت، این طرح در وزارت نفت مطرح شد و سپس پیگیری‌های آقای مهندس بوشهری (در زمان وزارت شهید تندگویان مدیر عامل شرکت ملی نفت بودند و با او ۱۰ سال در اسارت نیز به سر می‌بردند) مؤثر واقع شد و وزارت نفت طرح پیشنهادی را قبول کرد.
با موافقت وزیر نفت، این جشنواره تبدیل به جایزه ملی صنعت نفت ایران، جایزه‌ی شهید تند گویان شد و از دوره پنجم به بعد، به صورت تخصصی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی برگزار می شود. شخص مهندس بوشهری در دوره قبل با ما در برگزاری این جشنواره همکاری کردند و در این دوره، رئیس برگزاری این جشنواره هستند.
در حال حاضر این جشنواره تبدیل به برندی در علم و فناوری صنعت نفت شده است. اگر به نظر می رسد که تعداد طرح های ارسال شده نسبت به بعضی از جشنواره های دیگر کمتر است، به این دلیل این است که طرح های مورد قبول این جشنواره، طرح‌هایی  هستند که حداقل به محصول آزمایشی رسیده باشد و یا ثبت اختراع شده باشد. و اگر ما نیز مقاله‌ها را می‌پذیرفتیم تعداد خیلی بیشتری طرح به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌شد. همچنین ما قصد داریم تا با ادامه این جشنواره بتوانیم جایزه شهید تندگویان را نیز، به مانند جایزه‌ی خوارزمی و یا جایزه‌ی رازی، به برندی در حوزه‌ی علم و فناوری کشور تبدیل کنیم.

درباره نویسنده

حمیدرضا گودرزی

دیدگاه شما چیست