آخرین اخبار

افتتاح مجهزترین آزمایشگاه کنترل دارو کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

مجهزترین آزمایشگاه کنترل دارو کشور با حضور مسئولین کشوری در دانشگاه علوم پزشکی تهران افتتاح شد…

همزمان با هفته سلامت، مراسم افتتاحیه مجهزترین آزمایشگاه کنترل دارویی در بین معاونت‌های غذا و داروی سراسر کشور جهت کنترل کمی و کیفی مواد اولیه و فرآورده‌های دارویی راه‌اندازی شد.
این مراسم با حضور رئیس سازمان غذا و دارو، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس مرکز آزمایشگاه های مرجع کنترل غذا و دارو، ریاست دانشکده داروسازی و سایر اساتید دانشگاه در محل آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.
دکتر امینی مدیر آزمایشگاه، در خصوص برخی دستگاه‌ها و روش‌های آزمون گفت: آزمایشگاه مذکور جهت کنترل کمی و کیفی مواد اولیه و فرآورده‌های دارویی راه‌اندازی شده است. این آزمایشگاه که به همت معاون محترم غذا و داروی دانشگاه، مدیر و کارشناسان مجرب این مجموعه در فضایی به مساحت ۱۵۰ مترمربع احداث گردیده، از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های آنالیز کمی و کیفی کنترل فیزیک و شیمیایی دارو، همچنین زیرساخت‌ها و تجهیزات ایمنی مناسب بهره‌مند‌می باشد.
ازدستگاه‌ها استفاده شده در این آزمایشگاه می‌توان به دستگاه‌های کروماتوگرافی گازی با دتکتور جرمی (GC-MS)، دستگاه‌های کروماتوگرافی مایع با دتکتور فرابنفش- مرئی HPLC-UV-Vis، دستگاه FT-IR، دستگاه Near -IR، دستگاه‌های انجام تست‌های فیزیکی دارو شامل Dissolution، Disintegration، Thickness- Hardness، Friability و غیره اشاره نمود.
وی در ادامه افزود: این بخش به دستگاه‌ها و تجهیزات معمول موردنیاز در آزمایشگاه ازجمله Karl-Fischer، آون، اولتراسونیک، ترازوی دیجیتال با دقت بسیار بالا،pH متر، روتاری و غیره تجهیز شده است.
از مهم‌ترین وظایف این آزمایشگاه کنترل سطح عرضه فرآورده‌های دارویی است که با رعایت کلیه الزامات تضمین و کنترل کیفیت در خصوص انجام آزمون، تجهیزات و شرایط محیطی و … مطابق با استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ انجام خواهد گرفت.
امینی بیان کرد: از قابلیت‌های حال حاضر این آزمایشگاه می‌توان به ارائه خدمات درزمینهٔ آنالیز کیفی و کمی داروها شامل مواد اولیه دارویی و فرآورده‌های دارویی، همچنین راه‌اندازی روش‌های نوین آنالیز دارو و اعتبارسنجی آن‌ها نظیر تعین مقدار ماده مؤثره در دارو، تشخیص و تعیین مقدار مواد ناخالص در فراورده‌های دارویی، تست‌های حلالیت قرص، تست‌های فیزیکی دارو شامل: حلالیت، فروپاشی، سختی، ابعاد فیزیکی و فرسایش دارو، اندازه‌گیری رطوبت ماده اولیه با دستگاه Karl-Fischer، شناسایی و تعیین درصد خلوص مواد دارویی با دستگاه FT-IR، روش‌های نوین شناسایی و آنالیز دارو با دستگاه GC-MS اشاره کرد.

منبع: ایمنا

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست