اخبار ایران و جهان

هواپیمای خورشیدی و پایان سفر در طول اقیانوس آرام

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

یک هواپیمای خورشیدی که مأموریتی برای پرواز به دور دنیا داشت، این مأموریت خود را با انجام سه روز پرواز پر خطر بر گستره‌ی زیادی از اقیانوس آرام به پایان رساند و بیست و سوم آوریل در کالفرنیا به زمین نشست.
«می‌دانید، لحظه‌ای در شب بود که من در حال تماشای انعکاس ماه روی اقیانوس بودم و به این می‌اندیشیدم که من در این کابین کاملاً تنها هستم به کاملاً به خودم مطمئنم. و من واقعاً از زندگی متشکر بودم که این تجربه را برای من به ارمغان آورد. این شاید یکی از شگفت‌انگیز ترین تجربه‌ها در زندگی باشد که من داشته‌ام.‌»
این جملات را برترند پیکارد، خلبان این هواپیما در نشستی خبری پس از فرودش گفت. پیکارد هواپیمای سولار ایمپالس دو را ساعت ۱۱:۴۵ شنبه شب پس از ۶۲ ساعت پرواز بدون توقف به تنهایی و بدون سوخت، در Mountain View در دره سیلیکونی جنوب سن فرانسیسکو به زمین نشاند.
پیکارد و همکار سوئیسیش آندره بورشبرگ، به نوبت این هواپیما را در یک سفر به دور دنیا هدایت می‌کنند. آن‌ها در مارچ ۲۰۱۵ از ابوظبی، پایتخت امارات متحده عربی سفر خود را آغاز کرده و توقف‌هایی در عمان، میانمار، چین، ژاپن و هاوایی داشتند.
به دلیل نبود مکان‌های فرود اضطراری، سفر بر روی اقیانوس آرام پر مخاطره ترین بخش این سفر بوده است.
این هواپیما با بال‌هایی پهن‌تر از بوئینگ ۷۴۷، دارای ۱۷۰۰۰ سلول خورشیدی است که توان ملخ و شارژ باتری را تأمین می‌کنند و هواپیما در شب را ذخیره انرژی باتری‌ها حرکت می‌کند. سرعت ایده‌آل این هواپیمای ۲٫۳ تنی حدود ۲۸ مایل بر ساعت است، اگرچه این میزان می‌تواند در روز که نور خورشید قویست به دو برابر برسد.
در ادامه تصویرهایی از سفرهای این هواپیما بر فراز سن فرانسیسکو خواهید دید.

هواپیمای خورشیدی هواپیمای خورشیدی هواپیمای خورشیدی هواپیمای خورشیدی هواپیمای خورشیدی هواپیمای خورشیدی هواپیمای خورشیدی

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست