آخرین اخبار

تولید تور پرورش آبزیان با خاصیت ضد جلبکی در کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

تورهای پرورش آبزیان در محیط دریا که تاکنون از خارج کشور تامین می‌شد، به همت محققان جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در داخل به مرحله تولید رسید….

در دنیای امروز صید و پرورش آبزیان از جمله ماهی بسیار رایج و حائز اهمیت است بطوری که در برنامه  اقتصادی کشور های ساحلی دنیا اشتغالزایی و توسعه پایدار در این حوزه نقش بسزایی دارد و پیشرفت های چشمگیری هم در این زمینه صورت گرفته تا بدون ایجاد خطر برای گونه های دریایی و در کمال محفاظت از آنها اهداف خود را دنبال کنند.
ایران در زمینه صید و پرورش آبزیان ضعیف عمل می کند زیرا غیر از فصل ماهیگیری، سواحل ایران بدون استفاده است.
از طرفی دیگر اگر پرورش آبزیان در استخرهایی که در مسیر آبهای روان است انجام گیرد بعضا با خطر ایجاد بیماری و تشدید آن در آبزیان روبرو خواهیم شد که ضرر و زیان هنگفتی نیز به دنبال خود دارد.
بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، برخی کشورهای پیشرفته به پرورش ماهی در مجموعه ای از آب دریا روی آورده اند که علاوه بر مبتلا نشدن آبزیان به بیماری ها و آفات، به خاطر تغذیه ماهیان از منابع دریایی، مقرون به صرفه خواهد بود و علاوه بر طعم و مزه بسیاری خوب، کاملا ارگانیک است.
همچنین استفاده از این روش طول دوره رشد ماهی را تا نصف کاهش می دهد به عنوان مثال، برای پرورش ماهی قزل آلا در استخرهای محصور به یک دوره زمانی ۶ تا ۸ ماهه نیاز است اما در روش پرورش ماهی در آب دریا، این زمان به سه تا چهار ماه کاهش می یابد.
بدین منظور از تورهایی استفاده می کنند که در محیط دریا قادر است آبزیان را در خود پرورش دهد.
با استفاده از این تور پرورش ماهی، کمترین تنش و آسیبی به بچه ماهی ها وارد نمی شود و این روش برای پرورش دیگر گونه های دریایی به ویژه ماهی های خاویاری بسیار مفید است.
تاکنون ایران قادر به تولید این محصول نبوده است ولی اکنون به همت تیم تحقیقاتی مهندسی نساجی جهاد دانشگاهی صنعتی امیرکبیر ایران نیز موفق به تولید این تورها با خاصیت ضد جلبکی شده است.
دکتر مهدی ورسه‌ای، رییس جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در مورد این تکنولوژی گفت: معمولا در سواحل کشور به ویژه نوار شمالی، تورهای پهن شده در دریا هر ۱۵ روز یکبار باید توسط غواصان، جلبک زدایی شود اما استفاده از تورهای جدید، مدت زمان پاکسازی جلبک ها را به سه تا چهار ماه افزایش می دهد بنابراین می توان در پایان هر دوره پرورش ماهی و پس از صید نهایی، تورها را جلبک زدایی کرد.
رئیس جهاد دانشگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: عدم چسبیدن جلبک به تور موجب می شود که چشمه تورها بسته نشود و جریان آب دائما وجود داشته باشد و مواد مغذی دریا مرتب به تور وارد شود.
ورسه ای درباره وضعیت استفاده از روش پرورش ماهی در دریا توسط دیگر کشورهای دنیا نیز گفت: بخش اعظم دانش و تکنولوژی فنی این سیستم در دست نروژی ها است که با استفاده از آن و تولید و صید ماهی در حاشیه دریا به صورت کنترل شده، حدود ۶۰ درصد بازار ماهی دنیا را در دست گرفته اند.
به گفته وی، تورهای تولیدی محققان جهاد دانشگاهی صنعتی امیرکبیر با تمامی استانداردهای تعریف شده در نروژ به لحاظ استحکام، طراحی و دوخت، مطابقت می کند.
ورسه براساس توافق صورت گرفته با بخش خصوصی، بارگذاری این تورها به زودی در یکی از سواحل کشور رسما اجرا خواهد شد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

۱ دیدگاه

دیدگاه شما چیست