آخرین اخبار

بیست‌ و چهارمین جشنواره “کتاب سال دانشگاهی”

سه نشست در سرای اهل قلم دانشگاهی
نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

اختتامیه بیست‌وچهارمین جشنواره کتاب سال دانشگاهی در دانشگاه تهران بر گزار می‌شود…

توجه به استعدادهای علمی و باور به توان و خلاقیت دانشجویان درنهادهای علمی کشور بویژه در حوزه کتاب و کتابخوانی موجبات توسعه فرهنگ و دانش را در مهم ترین پایگاه های علمی کشور فراهم می‌آورد.
جشنواره کتاب سال دانشگاهی با هدف ایجاد نشاط علمی در مراکز علمی و دانشگاهی کشور، حمایت از دانشجویان نو قلم برای تولید اندیشه های جدید و معرفی ناشران برتر دانشگاهی با هدف رونق نشر دانشگاهی در ارذیبهشت امسال بیست و چهارمین دوره خود را رقم می زند.
این جشنواره اکنون جایگاه ارزشمندی در میان دانشگاهیان بویژه دانشجویان اهل قلم یافته که امید می رود با حمایت و پشتیبانی سایر مراکز علمی و دانشگاهی کشور‏ همچنان خدمات خود راتعمیق و تداوم بخشد.
در مورد نحوه ارسال و داوری کتب در این جشنواره می توان گفت که اسفندماه هر سال، موسسه انتشارات دانشگاه تهران با انتشار فراخوان جشنواره کتاب سال دانشگاهی و ارسال آن برای دانشگاه‌ها و ناشران دانشگاهی، گردآوری کتاب‌های چاپ نخست سال گذشته را آغاز می‌کند.
در سال ۱۳۹۴ نیز پس از ارسال این فراخوان و جمع‌آوری کتاب‌های دانشگاهی، کمیته‌های تخصصی فنی و مهندسی، کشاورزی و محیط زیست، علوم اجتماعی، علوم انسانی، هنر و معماری، علوم پزشکی و دامپزشکی، و علوم پایه بررسی این آثار را آغاز کردند و پس از آن، به پیشنهاد کمیته‌های تخصصی، هر کتاب را دو داور از استادان برجسته و متخصص دانشگاهی ارزیابی نمود. سپس، مجدداً نتایج در کمیته‌های تخصصی بررسی شد و تعدادی از عناوین که حائز بیشترین امتیاز بود، به شورای سیاستگذاری جشنواره معرفی شد.
نشست شورای سیاستگذاری جشنواره به‌منظور بررسی و انتخاب کتاب برتر دانشگاهی نیز در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۴ با حضور اعضاء در محل موسسه انتشارات دانشگاه تهران برگزار شد و از مجموع کتاب‌های معرفی‌شده، شانزده کتاب به‌عنوان «شایسته تقدیر» در بیست‌وچهارمین جشنواره کتاب سال دانشگاهی انتخاب شد.
بنابر تصمیم‌ شورای سیاستگذاری جشنواره، مقرر شد آیین معرفی کتاب‌های منتخب و قدردانی از صاحبان این آثار و نیز معرفی ناشران برگزیده دانشگاهی، بیستم اردیبهشت ۱۳۹۵ و مقارن با هفته بزرگداشت مقام شامخ معلم و گرامیداشت یاد و نام استاد شهید مرتضی مطهری در دانشگاه تهران برگزار شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست