آخرین اخبار

بیست‌ و چهارمین جشنواره “کتاب سال دانشگاهی”

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

اختتامیه بیست‌وچهارمین جشنواره کتاب سال دانشگاهی در دانشگاه تهران بر گزار می‌شود…

توجه به استعدادهای علمی و باور به توان و خلاقیت دانشجویان درنهادهای علمی کشور بویژه در حوزه کتاب و کتابخوانی موجبات توسعه فرهنگ و دانش را در مهم ترین پایگاه های علمی کشور فراهم می‌آورد.
جشنواره کتاب سال دانشگاهی با هدف ایجاد نشاط علمی در مراکز علمی و دانشگاهی کشور، حمایت از دانشجویان نو قلم برای تولید اندیشه های جدید و معرفی ناشران برتر دانشگاهی با هدف رونق نشر دانشگاهی در ارذیبهشت امسال بیست و چهارمین دوره خود را رقم می زند.
این جشنواره اکنون جایگاه ارزشمندی در میان دانشگاهیان بویژه دانشجویان اهل قلم یافته که امید می رود با حمایت و پشتیبانی سایر مراکز علمی و دانشگاهی کشور‏ همچنان خدمات خود راتعمیق و تداوم بخشد.
در مورد نحوه ارسال و داوری کتب در این جشنواره می توان گفت که اسفندماه هر سال، موسسه انتشارات دانشگاه تهران با انتشار فراخوان جشنواره کتاب سال دانشگاهی و ارسال آن برای دانشگاه‌ها و ناشران دانشگاهی، گردآوری کتاب‌های چاپ نخست سال گذشته را آغاز می‌کند.
در سال ۱۳۹۴ نیز پس از ارسال این فراخوان و جمع‌آوری کتاب‌های دانشگاهی، کمیته‌های تخصصی فنی و مهندسی، کشاورزی و محیط زیست، علوم اجتماعی، علوم انسانی، هنر و معماری، علوم پزشکی و دامپزشکی، و علوم پایه بررسی این آثار را آغاز کردند و پس از آن، به پیشنهاد کمیته‌های تخصصی، هر کتاب را دو داور از استادان برجسته و متخصص دانشگاهی ارزیابی نمود. سپس، مجدداً نتایج در کمیته‌های تخصصی بررسی شد و تعدادی از عناوین که حائز بیشترین امتیاز بود، به شورای سیاستگذاری جشنواره معرفی شد.
نشست شورای سیاستگذاری جشنواره به‌منظور بررسی و انتخاب کتاب برتر دانشگاهی نیز در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۴ با حضور اعضاء در محل موسسه انتشارات دانشگاه تهران برگزار شد و از مجموع کتاب‌های معرفی‌شده، شانزده کتاب به‌عنوان «شایسته تقدیر» در بیست‌وچهارمین جشنواره کتاب سال دانشگاهی انتخاب شد.
بنابر تصمیم‌ شورای سیاستگذاری جشنواره، مقرر شد آیین معرفی کتاب‌های منتخب و قدردانی از صاحبان این آثار و نیز معرفی ناشران برگزیده دانشگاهی، بیستم اردیبهشت ۱۳۹۵ و مقارن با هفته بزرگداشت مقام شامخ معلم و گرامیداشت یاد و نام استاد شهید مرتضی مطهری در دانشگاه تهران برگزار شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست