آخرین اخبار

برگزاری سخنرانی “تشخیص اشیای متحرک در فریم‌های ویدئویی”

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

توانایی رایانه در شناخت اشیای متحرک و تحلیل حرکت آن ها در محیط های مختلف کاربردهای فراوانی دارد که می توان از جمله این موارد به کاربرد در زمینه های نظارتی، نظامی، ورزشی و پزشکی اشاره کرد. به عنوان نمونه کاربرد های نظارتی این فناوری در مترو و یا ساختمان های بزرگ است که دارای دوربین های مدار بسته هستند و به جای این که یک کاربر انسانی بر رفت و آمدها نظارت داشته باشد، رایانه خودبه خود نظارت می کند و اگر فردی وارد منطقه ممنوعه شد، رایانه هشدار می دهد.از کاربردهای نظامی این روش می توان به تشخیص حرکت جسم متحرک مانند موشک اشاره کرد و کاربرد ورزشی آن نیز برای تحلیل حرکت بازیکنان در زمین مسابقه است. هم چنین تحلیل حرکت توده های سرطانی در نیز از کاربردهای پزشکی آن است. در این تصاویر، یک پس زمینه ثابت وجود دارد که آن ها را در مرحله نخست حذف می کنیم، قسمت دیگر سایه های متحرک است که در بخش دوم حذف می شود و قسمت سوم تشخیص و ردیابی اشیای متحرک مانند انسان و خودرو است.
در همین راستا سخنرانی علمی با عنوان “تشخیص اشیای متحرک در فریم‌های ویدئویی” با استفاده از نظریه مجموعه‌های ژولا و نظریه مجموعه‌های فازی با سخنرانی مهندس داور گیوکی، دانشجوی دکتری پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) برگزار می شود.
سرفصل‌های این سخنرانی شامل «روش‌های مختلف تشخیص اشیای متحرک کدامند؟»، «مزایا و معایب هر یک از روش‌ها چیست؟» و «آیا می‌توان از نظریه مجموعه‌های ژولا برای تشخیص اشیای متحرک استفاده کرد؟» است.
داور گیوکی دانشجوی دکتری مهندسی فناوری اطلاعات ایرانداک و پنلیست این سخنرانی، بهروز رسولی، دانشجوی دکترای علم اطلاعات و دانش‌شناسی ایرانداک است.
این سخنرانی، روز دوشنبه، ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ از ساعت ۱۱ تا ۱۲ در تالار سخن پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) برگزار می‌شود.
شایان توجه است که حضور اعضای هیات علمی و دانشجویان پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران برای شرکت در این نشست آزاد است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست