آخرین اخبار

نیتروژن دهی پلاسمایی با فناوری ایرانی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

نیتروژن دهی پلاسمایی یک واکنش ترموشیمیایی و روشی بسیار مناسب برای اصلاح سطح آلیاژهای فلزی است. این فرآیند می تواند مقاومت به سایش و خوردگی و خواص سطحی محصول را افزیش دهد. نیتروژن دهی پلاسمایی یکی از فرآیندهای مدرن مهندسی سطح محسوب شده که برای تولید نیتروژن اتمی و نفوذ آن به درون سطح ماده از فناوری ایجاد تخلیه نورانی استفاده می شود.
فرشاد سلیمانی مدیر عامل یکی از شرکت های حاضر در چهارمین دوره از نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران با اشاره به روند انجام این فرآیند بیان کرد: فرآیند نیتروژن دهی پلاسمایی که در محیطی با خلاء نسبتا بالا انجام می شود از یک انرژی و ولتاژ الکتریکی زیاد برای تشکیل پلاسما استفاده می نماید. در پلاسما اتم های نیتروژن به صورت رادیکال و یون در آمده و سپس با شتاب بسیار زیادی به سطح نمونه برخورد می‌کنند. در نتیجه بمباران سطح نمونه، توسط یون¬های نیتروژن و آرگون، سطح قطعه تمیز شده و ترکیبات نیتریدی بر روی سطح ایجاد می‌شود. به وسیله این فرآیند می توان ترکیبات شیمیایی سطح نمونه را کنترل کرد و تغییراتی مانند اعوجاج و تغییر شکل ناگهانی در قطعه ناشی از فرآیند های مکانیکی را نیز کاهش داد.
وی با اشاره به کاربرد اصلی این محصول بیان کرد: کاربرد اصلی نیتروژن دهی پلاسمایی سخت کاری قطعات تحت سایش و خستگی است که اغلب در صنایع قطعه¬سازی خودرو، صنایع نساجی، صنایع هوایی و از این دست کاربرد دارد. این روش در مقایسه با روش های موجود دارای کنترل خوبی در زمان اجرای فرآیند می باشد.
مدیر عامل این شرکت کاهش آلودگی‌های زیست محیطی را از مهمترین اثرات فرآیند نیتروژن دهی پلاسمایی دانست و گفت: این فرآیند نسبت به دیگر روش‌های نیتروژن دهی از برتری‌های بالایی برخوردار است. در این روش به دلیل پایین بودن دمای انجام عملیات، تغییرات ابعادی ایجاد شده بر روی نمونه بسیار اندک بوده است و به دلیل کم بودن تغییرات ابعادی در پایان فرآیند نیاز به عملیات تمیزکاری نهایی بر روی قطعه نیست.
وی اضافه کرد: در این روش زمان عملیات کمتر از روش¬های دیگر بوده و علت آن وجود پتانسیل اعمالی بر روی نمونه مورد آزمایش است. در نتیجه به خاطر کاهش در زمان عملیات انرژی کم¬تری برای عملیات استفاده می‌شود.
این فعال حوزه فناوری یکی از مهمترین اهداف نیتروژن دهی را افزایش سختی سطح نمونه دانست و اظهار کرد: برای دستیابی به این هدف فولاد مورد استفاده برای این فرآیند باید دارای عناصری مانند وانادیم و کروم باشد تا تشکیل نیتریدهای سخت بدهد.
سلیمانی دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد را برای این فرآیند لازم دانست و اظهار کرد: در این دما که به نسبت برای فولاد پایین است مقدار اعوجاج به حداقل می رسد که در این شرایط عمق لایه کاهش می یابد. این مشکل نیز با طولانی کردن زمان عملیات رفع می شود.
چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاه ساخت ایران به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۵ تا ۸ اردیبهشت ماه سال جاری با حضور شرکت‌های دانش بنیان داخلی این حوزه در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار خواهد شد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست