آخرین اخبار

اساتید ایرانی و فرانسوی کارگاه گذر عطارد در یزد را برگزار می کنند

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

کارگاه نجوم و اخترفیزیک ایرانی- فرانسوی گذر عطارد به مناسبت چهارصدمین سالگرد معرفی تئوری گذر برای اولین بار توسط گالیله در تاریخ ۱۹ و۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ (۸ و ۹ می ۲۰۱۶ ) با همکاری انجمن نجوم ایران و دانشگاه یزد برگزار خواهد شد.
گذر هنگامی رخ می‌دهد که سیاره‌ای از برابر ستاره‌‌ مادرش بگذرد. در منظومه‌ شمسی از نگاه ناظر زمینی، گذر فقط برای سیاره‌های درونی، یعنی عطارد و زهره، روی می‌دهد.
دکتر محمد علی حداد دبیر اجرایی این کارگاه در این باره گفت: با انجام رصد گذر عطارد بر روی خورشید علی‌الخصوص گذر از تاج خورشید و استفاده از نتایج این رصد علمی، نگاه انسان نسبت به ارائه مدل عالم روشن می‌شود.
دکتر حداد درباره گذر عطارد افزود: در قرن حاضر گذر سیاره‌ عطارد در ماه‌های اردیبهشت و آبان روی می‌دهد. در آبان ماه، عطارد در حال عبور از گره‌ی صعودی است و در مدار (تقریباً) بیضوی خود به خورشید نزدیک‌تر است. قطر ظاهری این سیاره هنگام عبور ۱۰ ثانیه‌ قوسی است (این را در نظر بگیرید که عطارد فقط ۱۹۴/۱ قطر ظاهری خورشید است). اما در اردیبهشت ماه، این سیاره از گره‌ نزولی عبور خواهد کرد و به زمین نسبت به خورشید نزدیک‌تر است (با اندازه‌ی ظاهری ۱۲ ثانیه‌ی قوسی) و خوشبختانه امسال ما گذر را درحالتی خواهیم دید که عطارد به زمین نزدیک‌تر است و رصد آن بسیار جذاب خواهد بود.
طبق اعلام قبلی، پروفسور ژان پیر روزلت، پروفسورجی‌سوشی، پروفسور سرژ کوچمی و ژان موئت از فرانسه، پروفسور نصیری قیداری، دکتر حبیب خسروشاهی و دکتر توابی از ایران از جمله مدرسان ویژه این کارگاه دو روزه خواهند بود. همچنین، آقایان کیانوش ،اسداله قمری نژاد و علی ابراهیمی سراجی از منجمین آماتور و باتجربه کشورمان در برنامه دو روزه کارگاه همکاری‌های موثری خواهند داشت.
فیزیک خورشیدی،اقلیم‌شناسی فضایی، گرفت‌های تاریخی، مکانیک سماوی، گذر در نجوم و رصد گذر عطارد ازجمله محورهای کارگاه می‌باشند.
این کارگاه در پردیس شکیب شهر مهریز یزد ( مرکز فناوری و علوم پیشرفته نجومی که مکانی تازه تاسیس است ) وابسته به دانشگاه یزد، برگزار خواهد شد.
حامیان این برنامه از ایران رصدخانه دانشگاه تبریز، رصدخانه ملی ایران، انجمن نجوم ایران و دانشگاه یزد بوده و از فرانسه رصدخانه پاریس، انستیتو اخترفیزیک پاریس و دانشگاه نیس سوفیا آنتی پولی خواهند بود. خروجی‌های این برنامه و گزارشات را در ایران سایت انجمن نجوم ایران و ماهنامه نجوم و در فرانسه مجله Astronomier‘L منتشر خواهند نمود.
مهلت ثبت نام در این کارگاه دو روزه و ارسال مقاله تا ۱۲ اردیبهشت تمدید شده است. علاقمندان می‌توانند با مراجعه به اینجا در این کارگاه ثبت‌نام کنند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست