آخرین اخبار

طراحی اولین موج ساز بومی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دکتر رسول شعبانی عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه ارومیه موفق شد برای نخستین بار طراحی و ساخت یک موج ساز را به طور کامل در داخل کشور انجام دهد. این پروژه به سفارش دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران صورت گرفته است.
دکتر شعبانی در خصوص طرح موج ساز گفت: معادلات حاکم بر امواج دریا مخصوصا برای موج هایی که دارای ارتفاع قابل توجه باشند پیچیده بوده و نیاز به مدل سازی غیرخطی برای آن می باشد. به همین دلیل نقش موج سازها (Wave Maker) در شبیه سازی امواج در آزمایشگاه های دریایی بسیار مهم می باشد.
دکتر شعبانی اضافه کرد: در اکثر آزمایش های مربوط به سازه های شناور و یا سازه هایی که به بستر دریا متصل هستند و یا مطالعات مربوط به سواحل، از فلوم ها(Flume) یا حوضچه هایی که در یک سمت آنها موج ساز قرار گرفته استفاده می گردد و بسته به شرایط سازه مورد آزمایش و یا مدل سازی امواج آبهای عمیق و یا سطحی و یا اینکه مدل موج ایجاد شده در یک بعد و یا سه بعد ایجاد گردد از موج سازهای مختلف استفاده می گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه ادامه داد: موج سازها دارای انواع مختلفی از جمله لولایی و پیستونی هستند. مکانیزم موج ساز شامل یک تعداد صفحه در کنار یکدیگر می باشد که عملگرهای الکتریکی و هیدرولیکی به صورت مداربسته آن را تحریک می کنند و از طریق سیستم های رایانه ای کنترل می شود.
وی افزود: موج ساز ساخته شده دارای محدوده پریود ۵/۰ تا ۴ ثانیه بوده و امکان ایجاد امواج منظم و نامنظم تا دامنه ۲۵ سانتی متر را دارا می باشد. این موج ساز در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ در آزمایشگاه هیدرولیک دانشکده عمران دانشگاه تهران با موفقیت نصب و راه اندازی گردید سپس مراحل تست های نهایی نیز در اسفند ۱۳۹۴ صورت پذیرفت و تحویل دانشکده مهندسی عمران گردید.
لازم به ذکر است که موج ساز فوق اولین موج ساز ساخته شده در داخل کشور و به دست متخصصین داخلی می باشد و تمامی مراحل طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی آن توسط محققین کشورمان صورت گرفته است. پیش از این نمونه های خارجی این دستگاه در دانشگاه خواجه نصیر و مرکز تحقیقات جهاد دانشگاهی در تهران موجود بوده است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست