آخرین اخبار

شناسایی سرطان خون با نانوذرات طلا

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان در فاز آزمایشگاهی با استفاده از نانوذرات طلا موفق شدند حسگری برای تشخیص زودهنگام سرطان خون تولید نمایند. این حسگر می تواند در آزمایشگاه های تشخیص طبی برای شناسایی سریع و کم هزینه سرطان خون به کمک بیماران و متخصصین بیاید.
پروفسور علی‌اصغر انصافی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و از محققین این طرح اظهار کرد: لوسمی لنفوسیتی مزمن نوع خطرناک از بیماری سرطان خون است که عمدتا زنان و مردان میانسال به آن مبتلا می‌شوند. این نوع سرطان در سال‌های اخیر به‌شدت ذهن دانشمندان و محققان را درگیر کرده و تلاش شده است تا روش‌های نوین و تأثیرگذار درمانی برای درمان این بیماری ارائه کنند. مهمترین مساله در درمان این سرطان عدم گزینش پذیری داروهای ضد سرطان نسبت به سلول‌های سرطانی و سالم است.
انصافی ادامه داد: تشخیص سرطان و تشخیص جهش در DNA امری پراهمیت است که باید در سریع ترین زمان ممکن در بیمار شناسایی شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به مزیت های این روش یعنی تشخیص الکتروشیمیایی نسبت به روش های موجود اظهار کرد: روش‌های الکتروشیمیایی یکی از مهمترین روش‌های تشخیص است که به علت انتخاب‌گری و حساسیت بالا و هزینه‌ پایین بیش از سایر روش‌ها مورد توجه قرار گرفته است. در این طرح به تولید و معرفی یک زیست حسگر به ‌منظور تشخیص دو نوع سلول‌های سرطانی از یکدیگر پرداخته شده است.
وی، روش طیف‌نگاری امپدانس الکتروشیمیایی را اساس کار این حسگر دانست و ادامه داد: اصلاح سطح این حسگر موجب شده که بتوان از آن به ‌منظور آنالیز یک گونه‌ ویژه استفاده کرد، به ‌نحوی‌ که نتایج حاصل شده از ضریب اطمینان بالایی برخوردار باشد. در این طرح اصلاح سطح حسگر توسط نانوذرات طلا ایجاد شده و بخشی از ژن ZAP70 (توالی تک رشته ای ۲۵ نوکلئوتیدی) نیز بر روی آن قرار داده شده است.
به گفته انصافی، ژن مکمل ژن مذکور می‌تواند به‌ صورت جهش‌ یافته و یا جهش نیافته در نمونه‌ مورد آزمایش موجود باشد. هنگامی‌که این ژن در تماس با مکمل خود قرار می‌گیرد، بسته به جهش‌یافته بودن یا نبودن آن، رفتار متفاوتی را از خود نشان می‌دهد؛ همین تفاوت اساس آنالیز کمی و کیفی در نظر گرفته می‌شود.
این محقق همچنین اضافه کرد: بیماری لوسمی لنفوسیتی دارای دو نوع با جهش ژنی و بدون جهش ژنی می باشد که طول عمر و وخامت حال افراد مبتلا در هر یک از موارد متفاوت است. این تفاوت و تمایز در نوع داروی تجویزی و نحوه درمان موثر بوده و اهمیت بسیاری خواهد داشت. این حسگر تولید شده قادر است بین این دو گروه از مبتلایان تمایز ایجاد کند و نوع بیماری آن ها را تشخیص دهد.
پروفسور انصافی در ادامه به بیان مراحل تولید و ارزیابی این زیست حسگر پرداخت و گفت: برای این منظور ابتدا نانو ذرات طلا به‌وسیله‌ اعمال پتانسیل بر روی سطح الکترود از جنس طلا نشانده شدند. در ادامه پروب DNA نیز بر روی سطح الکترود استقرار یافت و در ادامه بررسی‌های ریزساختاری بر روی سطح الکترود انجام گرفت که نتایج، تثبیت نانو ذرات طلا را بر روی سطح الکترود به اثبات رساند.
نتایج این تحقیقات که حاصل تلاش‌های پروفسور علی‌اصغر انصافی عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و دکتر مریم امینی محقق دوره‌ پسادکترای این دانشگاه است، در مجله Biosensors and Bioelectronics منتشر شده است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست