طبیعت و محیط زیست

باکتری هایی که آهن تنفس می کنند

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

گروه عجیبی از باکتری ها یافته شده اند که آهن را به همان روشی که دیگر موجودات اکسیژن استفاده می کنند، مصرف می کنند. در هر ارگانیسم زنده زمانی که کربوهیدرات اکسید می گردد، الکترون جا به جا می شود.
اریک رودن(Eric Roden) نویسنده ی ارشد و پروفسور علوم زمین شناسی در UW-Madison بیان کرد: «این مطالعات می تواند پرتویی از نور را بر سوال چند ساله “چگونه زندگی به وجود آمد” روشن کرده و همچنین به جست و جوی زندگی در فضا کمک کند»
آهن چهارمین عنصر فراوان سیاره ی ماست و به این دلیل که اکسیژن آزاد در زیر آب ها و زیر زمین بسیار کمیاب است، این باکتری تکامل پیدا کرده و راه حل متفاوتی برای خود ایجاد کرده است: برای سوخت و ساز مواد آلی، الکترون ها را به آهن انتقال می دهد.
رودن اضافه کرد: «غذای این باکتری ها همانند ما مواد ارگانیک است. بدن ما برای متابولیسم، الکترون را از مواد ارگانیک به اکسیژن منتقل می کند اما بعضی از این باکتری ها از اکسید آهن به عنوان گیرنده ی الکترون استفاده می کنند و عده ای دیگر از این میکروب ها، الکترون را از سایر ترکیبات آهن دار دریافت می کنند (آهن به عنوان دهنده ی الکترون عمل می کند). در هر دو مورد، انتقال الکترون برای چرخه ی انرژی آن ها ضروری است»
چه واکنش اکسیداسیون رخ دهد و چه احیا، توانایی حرکت دادن یک الکترون برای تولید انرژی در چرخه ی زندگی این باکتری ها حیاتی است.
عده ای معتقدند که استفاده از اکسید آهن به عنوان گیرنده ی الکترون در این باکتری ها می تواند اولین و یا یکی از ابتدایی ترین فرم های تنفسی در روی زمین باشد.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست