اخبار ایران و جهان

آخرین خلبان، ۴ اردیبهشت ماه می آید!

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

در شماره جدید مجله دانستنیها با چه مطالبی روبه رو خواهید شد؟ علمنا نگاهی انداخته به برخی از سوژه های جذاب این شماره مجله پر مخاطلب

در شماره جدید مجله دانستنیها با چه مطالبی روبه رو خواهید شد؟
شماره ۱۵۲ این مجله علم و فناوری را می توانید از روز شنبه ۴ اردیبهشت ماه بر روی کیوسک های مطبوعاتی سرتاسر کشور مشاهده کنید.
علمنا نگاهی انداخته به برخی از سوژه های جذاب این شماره از این مجله پرمخاطلب.

مجله دانستنیها

آیا دوران خلبان های جنگی به پایان رسیده است؟ آیا قرار است جت های جنگی جای خودشان را به هواپیماهای سبک بدون سرنشین بدهند و به جای خلبان های جسور جت ها، مهندسین هدایت کننده پهپادها بر سر کار بیایند؟ آیا دوره “آرزوی خلبان جنگی شدن” به پایان رسیده است؟ ظاهرا با ظهور پهپادها، روزبه روز این نظریه قوت بیشتری می گیرد. اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که جایگزینی کامل پرنده های سرنشین دار جنگی با پهپادهای بدون سرنشین، تنها نظریه ای خوشبینانه است که فضای هیجانی ناشی از پیشرفت سریع تکنولوژی در این سال ها آن را شکل داده و در عمل، چنین اتفاقی –حداقل در سال های نه چندان دور- نمی تواند رخ بدهد. پرونده “آخرین خلبان” در این شماره مجله دانستنیها، به بررسی شرایط موجود در جنگ های هوایی، قابلیت هر نوع از پرنده های جنگنده برای رویارویی با این شرایط، دلایل گروه های موافق و مخالف نظریه جایگزینی و … پرداخته است.

مجله دانستنیها

اما علاوه بر بحث جنجالی در حوزه هوانوردی، دنیای فیزیک هم این روزها شاهد اخبار مهمی است. بعد از کشف “بوزون هیگز” و آشکارسازی “امواج گرانشی” -که هر دو لقب بزرگ ترین کشف قرن را گرفته بودند- حالا دانشمندان در سرن با احتمال وجود ذره ای مواجه شده اند که می تواند نشانه ای از وجود پنجمین نیروی بنیادین در طبیعت باشد. آیا وجود این ذره ممکن است حساب و کتاب های فیزیکدانان را به هم بریزد و آن ها را به سوی نظریه ای جدید برای توصیف عالم راهنمایی کند؟ آیا این بار واقعا دانشمندان با “بزرگ ترین کشف قرن” مواجه شده اند؟ گزارش خبری این شمارهدانستنیها، به دنبال پاسخ این سوال است.

مجله دانستنیها

دنیای تکنولوژی هم کم سروصداتر از دنیای علم نیست. در بخش عجایب این شماره، دانستنیها به سراغ اتفاقاتی رفته است که ممکن است به زودی صنعت سینما را به لرزه دربیاورد؛ هرچند که با ظهور تکنولوژی های جدید و هیجان انگیزی مانند نمایش های چند بعدی و واقعیت افزوده سینما دچار رکود شده است، اما حالا این صنعت تلاش می کند تا با استفاده از همین تکنولوژی ها، دوباره به روزهای اوج خودش برگردد. در سینما عجایب این شماره، گزارش مفصلی از حضور فناوری های جدید در صنعت سینما را می توانید مطالعه کنید.

مجله دانستنیها

اما اگر از بحث های داغ روز کمی فاصله بگیریم، در تاریخ با اتفاقات مهم و سرنوشت سازی روبرو می شویم که شاید امروز برای ما سرگرم کننده باشد، ولی در زمان خود حسابی جنجال به راه انداخته است. در بخش عجیب ولی واقعی این شماره، دانستنیها به سراغ سرگذشت دختری جوان از فرانسه رفته است؛ دختری میهن پرست که ایمان داشت خداوند به او ماموریت داده تا فرانسه را از سلطه انگلیسی ها نجات دهد و تا پای جان برای ایمانش مبارزه کرد. داستان زندگی “ژاندارک” ، نوجوان روستایی فرانسوی و اتفاقات مهمی که در تاریخ فرانسه رقم زد را می توانید در این بخش بخوانید.
علاوه بر موارد بالا، می توانید مطالبی درباره درمان سرطان با پنی سیلین، اشتباهات بزرگ گوگل مپس، ربات های برتر مسابقات ربوکاپ آزاد ایران، افشای پولشویی در پاناما، سقوط بشقاب پرنده در پنسیلوانیا و … را هم در دانستنیهای شماره ۱۵۲ مطالعه کنید.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست