آخرین اخبار

ویروس زیکا با بیماری مغزی دیگری در ارتباط است؛ ADEM چیست؟

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

تحقیقات جدید در برزیل نشان داد بعضی از افرادی که دچار عفونت ویروس زیکا شدند، یک بیماری نادر عصبی را نشان دادند که بسیار شبیه به مالتیپل اسکلروزیس است.
این آزمایش مشخص کرد دو نفر از افراد آلوده با زیکا، مبتلا به بیماری به نام آنسفالومیلیت حاد منتشر یا ADEM شدند. در افراد مبتلا به این بیماری، سیستم ایمنی خود بدن، منجر به تورم در مغز و نخاع می گردد و به پوشش محافظ فیبرهای عصبی که میلین نامیده می شود، آسیب می زند.
این شرایط مشابه مالتیپل اسکلروزیس یا MS است که در آن هم به میلین دستگاه عصبی مرکزی آسیب وارد می شود. اما برخلاف مبتلایان به MS که به طور مکرر دچار حمله می شوند، مبتلایان به ADEM معمولا فقط به یک حمله دچار شده و بعد از حدود ۶ ماه بهبود می یابند.
این مطالعه به لیست بیماری های ایجاد شده توسط ویروس زیکا که شامل سندرم گیلن باره یا میکروسفالی بود، یک مورد اضافه کرد. میکروسفالی شرایطی است که طی آن سر نوزاد به صورت غیر طبیعی کوچک بوده و به نظر می رسد زمانی اتفاق می افتد که این ویروس از بدن مادر به نوزاد در طی بارداری منتفل می گردد.
دکتر ماریا لوسیا بریتو(Dr. Maria Lucia Brito) ، همکار نویسنده در این مطالعه ی جدید و پزشک بیمارستان رستوریشن در رسیف برزیل، بیان کرد: «این یافته ها به این معنی نیست که تمام افراد آلوده به زیکا، دچار این آسیب مغزی می شوند»
در بعضی از افراد، علائم این بیماری عصبی به محض آلوده شدن فرد به ویروس ظاهر شده ولی در سایر افراد تا ۱۵ روز پس از آلودگی علائم ظاهر می شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست