آخرین اخبار

دستگاه “پردازنده بافت و رنگ کننده اسلاید” ثبت بین المللی شد

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی ؛ دستگاهی با قابلیت پردازندگی و رنگ‌کنندگی بافت‌های گوناگون ثبت بین المللی شد…

برای مطالعه و پردازش نمونه بافت‌های مختلف همچون گیاهی، حیوانی و انسانی می بایست لایه نازکی از بافت مورد نظر را تهیه کرد و سپس تحقیقات لازم را بر روی آن انجام داد.
در این راستا نیاز است آب داخل سلول‌ها به تدریج خارج و الکل یا حلالی مناسب و پس از آن پارافین مذاب بدون تغییر شکل سلول جایگزین شود. این روش تاکنون توسط دستگاهی که تنها قابلیت اجرای یک برنامه را داشته انجام می گرفته است که از نظر زمانی بسیار وقت گیر بود.
از این رو، توسط یک مخترع ایرانی دستگاهی جدید تحت عنوان دستگاه “پردازنده بافت و رنگ کننده اسلاید”با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی به عنوان اختراع ثبت بین‌المللی ثبت شد.
رامین محمدی زند مخترع این دستگاه با اشاره به اینکه این دستگاه قابلیت پردازش بافت‌ها با خواص مختلف را همزمان دارد گفت: در این دستگاه زمانبدی بر مبنای ثانیه بوده و در عین حال شستشوی آب جاری هم قرار داده شده است همچنین این امکان نیز فراهم شده که بین کار نیز نمونه به دستگاه بدهیم.
وی عنوان کرد: دستگاه همزمان به عنوان رنگ کننده اسلاید هم کاربرد دارد به این معنا که علاوه بر اینکه پردازنده بافت است اسلایدهایی که روی لام قرار می‌گیرد را رنگ آمیزی می‌کند از این طریق اجزای مختلف سلول تفکیک شده و می‌توان تغییرات سلول را مشخص کرد. یعنی میتوان اگر به عنوان مثال سلول سرطانی است و دچار تغییر شده آن را مشاهده کرد.
این مخترع بیان کرد: کاهش چند برابری در مصرف محلول‌ها، بی نیازی از مصرف محلول‌های هزینه بر، صرفه جویی در زمان آزمایش‌های تحقیقاتی و مقرون به صرفه بودن حتی در آزمایشگاه‌های کوچک توجیه‌های اقتصادی برای ساخت این دستگاه هستند.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست