اخبار ایران و جهان

ایده بازار “فناوری و تجهیزات ورزشی”

نوشته شده توسط حسین محمدعلی

مهندسی ورزش، تخصصی است که در آن طراحی عناصر ، فضاها و اماکن ورزشی از قبیل کف پوش ها، فضا، نور و صداگیری و غیره از یک سو و شناسایی نکات مهم در تحلیل و طراحی ابزار جدید،‌ از سوی دیگر مورد توجه قرار می گیرد. تجهیزات ورزشی غالباً جزیی از بدن انسان تلقی می شوند. مهندسی پزشکی ، فیزیک مکانیک، تکنولوژی ساخت و تولید، دانش شیمی و پلیمری، همگی در یک مجموعه و به منظور ساخت ابزار بهتر مورد بهره برداری قرار می گیرند.
ورزش به عنوان مجموعه ای خاص از حرکات مهارتی انسانی است. پیشرفته ترین ابزارهای سنجشی و تصحیحی، یعنی سیستم های تحلیل حرکت، در اصل سینماتیک بدن ورزشکار را شناسایی می نمایند و بدنبال آن تبادلات نیرویی نیز از طریق سکوهای نیرویی مورد ارزیابی قرار گرفته تا تواماً توصیف دینامیک حرکت را در اختیار متخصصین بیومکانیک و بیودینامیک ورزش قرار دهند.
ایده بازار فناوری تجهیزات ورزشی در محورهای “بیومکانیک، مهندسی و فناوری ورزشی”، “مهندسی پزشکی”، “تجهیزات توانبخشی ورزشی”، “نرم افزارهای ورزشی”، “ابزارهای تمرینی و کمک تمرینی رشته های ورزشی”، “تجهیزات رشد مهارتی حرکتی کودکان”، “تجهیزات آزمایشگاهی علوم ورزشی” و “شبیه ساز مدل های حرکتی ورزشی” توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می شود.
دانشگاه صنعتی امیرکبیر و معاونت فناوری پژوهشگاه تربیت بدنی،اولین رویداد ایده بازار فناوری و تجهیزات ورزشی را تدارک دیده اند. مهلت ثبت ایده در این رویداد با توجه به درخواست متقاضیان تمدید شد. تاریخ اعلام نتایج داوری ایده ها ۱۸ اردیبهشت ماه و زمان برگزاری ایده بازار، پنجم خردادماه به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعلام شده است.
ایده پردازان، مخترعان، صاحبنظران، اعضای هیات علمی، دانشجویان و دانش آموختگان فعال و علاقمند به حوزه مهندسی ورزش می توانند در این ایده بازار شرکت کنند.
رویداد ایده بازار در چهار گام اصلی شامل “ارسال ایده ها”، “گزینش ایده ها”، “توان‌افزایی و آموزش صاحبان ایده جهت ارائه و اجرا در روز رویداد” و “رقابت نهایی در روز اجرای رویداد” تعریف و طراحی شده است.
ارائه صاحبان ایده در روز رویداد سه بخش خواهد داشت که در بخش نخست، ارائه شفاهی صاحب ایده در مدت ۶ دقیقه درحضور هیات داوران، صاحبان فناوری و صنایع مرتبط صورت می گیرد و صاحب ایده باید از طرح توجیهی اقتصادی ایده خود دفاع کند.
دومین بخش ارائه به پرسش و پاسخ حاضران اختصاص دارد که صاحب ایده در مدت زمان ۶ دقیقه فقط به سه سوال پرسیده شده توسط حضار پاسخ می دهد و در این قسمت، مدیریت زمان توسط صاحب ایده اهمیت زیادی دارد.
در بخش سوم و پایانی، پرسش های داوران مطرح می شود که صاحب ایده برای پاسخگویی به آنها ۶ دقیقه فرصت خواهد داشت.
رتبه‌ بندی نهایی صاحبان ایده بر اساس میانگین امتیازات داوران از صفر تا ۱۰۰ است و در صورتی که دو یا چند ایده دارای امتیازات برابر باشد، ایده ای که دارای امتیاز بالاتر از دید تماشاگران و حاضران باشد رتبه بالاتری پیدا خواهد کرد و در پایان، سه نفر نخست رویداد به عنوان برندگان نهایی معرفی می شوند.

درباره نویسنده

حسین محمدعلی

دیدگاه شما چیست