آخرین اخبار

احداث بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

احداث بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود قرار گرفت…

نیروگاههای خورشیدی مرکب از تعدادی پانل خورشیدی یا ماژول فتوولتائیک، اینورتر، شارژ کنترلر و مجموعه باتری هستندکه نور را به الکتریسیته تبدیل و برای استفاده در منازل، مکانهای اداری، ساختمانها، خیابانها و غیره بکار می روند .
لازم بذکر است میزان تابش خورشید در ایران بین ۱۸۰۰ الی ۲۲۰۰ کیلووات ساعت بر متر مربع در سال تخمین زده می شود بعلاوه ایران بطور متوسط ۲۸۰ روز آفتابی دارد که به لحاظ دریافت انرژی خورشید در بالاترین رده های جهانی قرار دارد . استفاده از انرژی رایگان خورشید و بکارگیری آن در نیروگاههای خورشیدی برای تأمین برق پاک امروزه در سراسر جهان و بویژه ایران در حال گسترش و بهره برداری می باشد .
در همین راستا طی عقد تفاهم‌نامه ای سه جانبه بین دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود، مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان سمنان و شرکت توسعه عمران شاهرود، بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی تولید برق کشور در دستور کار این دانشگاه آزاد قرار گرفت.
دکتر سید حسین بدیعی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود گفت: با توجه شعار امسال در رابطه با اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و نیز تأکیدات دکتر میرزاده ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی در مورد حرکت به‌سوی اقتصاد دانش‌بنیان و تکمیل فرآیند تبدیل علم به ثروت و همچنین در راستای ورود به چرخه اقتصادی کشور بر آن شدیم تا در بحث انرژی‌های نو وارد شویم و انشالله در ادامه عقد این تفاهم‌نامه سه جانبه شاهد ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی تولید برق کشور خواهیم بود.
عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان بابیان اینکه ارزش سرمایه‌گذاری در این طرح در مرحله ابتدایی به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال تعیین‌شده تصریح کرد: قرار است این نیروگاه در زمینی متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود به مساحت ۱۰۰هکتار و با ظرفیت تولید برق در مرحله ابتدایی به میزان ۱۰ مگاوات احداث گردد که ظرفیت ۵۰ مگاوات برای مراحل نهایی نیروگاه پیش‌بینی‌شده و در این مرحله نیز نیاز به ۲۵۰۰میلیارد ریال سرمایه‌گذاری دارد.
وی تأکید کرد: این تفاهم‌نامه می‌تواند گامی مؤثر در تولید انرژی‌های پاک و نیز تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در بخش تولید نیرو باشد و در ادامه افزود: در صورت همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط و تحقق وعده‌ها خیلی زود می‌توانیم شاهد راه‌اندازی این نیروگاه بوده و در ادامه با اجرای این طرح، در کشور نیز الگوی مناسبی برای استفاده از انرژی‌های پاک باشیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود این نوید را داد: که در آینده طرح‌هایی ازاین‌دست که به اقتصاد و رشد کشور کمک خواهد کرد داریم که به‌موقع از رسانه‌ها اعلام خواهیم کرد.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست