اخبار ایران و جهان

پنجمین سمپوزیوم جراحان مغز و اعصاب آغاز به کار کرد

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

پنجمین سمپوزیوم بین المللی فدراسیون انجمن های جراحان مغز و اعصاب با حضور جمع کثیری از میهمانان خارجی در ساعت ۱۵ روز ۲۹ فروردین شروع شد. در این مراسم مقامات عالی دولتی، شهری و علمی حضور داشتند. اشخاصی مانند رئیس جمهور صربستان، (استفان وایلد) نخست وزیر ایالت نیندرزاکسن آلمان به همراه هیات ۳۰ نفره ای از آلمان که برای اولین بار به ایران سفر کرده بودند، دکتر سورنا ستاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر قالیباف شهردار تهران،دکتر فرهادی وزیر علوم و مهندس نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت از چهره های مطرح حاضر در این افتتاحیه بودند.
در آغاز مراسم، دکتر سمیعی از همکاران، پزشکان و اساتید دانشگاه ها که از بیش از ۹۰ کشور و از تمام قاره ها در این سمپوزیوم شرکت کردند، و همچنین دست اندر کاران اجرای این کنگره در داخل کشور، تشکر کردند. دکتر سمیعی با بیان اینکه بزرگترین مرکز بین المللی جراحی مغز و اعصاب، در تهران در حال راه اندازی است به طور خاص از زحمات دکتر قالیباف برای ایجاد این مرکز تشکر کردند. در آخر اضافه کردند که اهمیت خاص این سمپوزیوم در سطح علمی بالای سخنرانی ها، انتخاب بهترین موضوعات و آخرین دستاوردهای تخصصی جراحی مغز و اعصاب است.
بعد از دکتر سمیعی، شهردار تهران طی سخنرانی کوتاهی عنوان داشتند: «این مرکز تخصصی مغز و اعصاب علاوه بر کیفیت بالای درمانی می تواند به قطب جراحی مغز و اعصاب در جهان تبدیل شود. این دید، دور از واقعیت نیست چرا که کادری با تجربه و دانشمند در به دست آمدن این هدف نقش دارند» قالیباف ابراز امیدواری کرد که با بهره گیری عام المنفعه از این مرکز، شکاف طبقاتی در زمینه های درمانی از میان برداشته شود چرا که نجات یک انسان، نجات جامعه است.
عملیات عمرانی ساخت مرکز جراحی بین المللی مغز و اعصاب در سال ۸۹ آغاز شد و به گفته ی دکتر سمیعی این پروژه در کشورهای دیگر دنیا به دلیل نبود تجربه ی کافی برای ساخت آن وجود نخواهد داشت و در تاریخ ایران و جهان بی نظیر است. مشابه این مرکز در هانوفر آلمان وجود دارد اما مرکز ساخته شده در تهران ۴ برابر بزرگتر از مشابه خود در آلمان است.
پس از دکتر قالیباف، استفان وایلد صحبت کوتاهی ارائه نمود و ضمن تشکر از دکتر سمیعی بیان کرد بیش از ۱۵ سال قبل دکتر سمعی کلینیک بین المللی مغز و اعصاب هانوفر را راه اندازی نمود. سپس اهمیت ویژه ی این همایش برای دانشمندان کشورهای مختلف را توضیح داد و در آخر از حضور خود در ایران به عنوان یک تجربه ی بسیار خوب یاد کرد.
سپس معاونت علمی ریاست جمهوری و رئیس بنیاد نخبگان دکتر سورنا ستاری به روی صحنه آمد و ضمن سخنرانی بیان داشت اقتصاد دانش بنیان، قابلیت های تحصیلی و تکیه بر نیروهای انسانی، باعث شکوفایی ایران می شود. او علت افت ایران با وجود تاریخ غنی را، غافل شدن از عوامل انسانی و تکیه بر سوخت های فسیلی دانست و بیان کرد دلیل اینکه کشور ایران در طی حدود ۴۰ سال اخیر که دچار تحریم بوده توانسته است موفق باشد تاکید بر قابلیت های انسانی است تا جایی که اکنون تنها %۲۰ درصد از بودجه دولت وابسته به نفت می باشد در حالی که این میزان در گذشته نزدیک به %۸۵ درصد بوده است.
پس از حدود ۳۰ دقیقه استراحت، و پس از اجرای موسیقی، از تندیس دکتر سمیعی رو نمایی شد. دکتر سمیعی مجددا بر روی صحنه آمد و ضمن تشکر از همه ی افرادی که تدارک این مراسم را به عهده داشتند در آخرین سخنان خود بیان داشت: «مشتاقم باقی عمرم را صرف آفریقا کنم و به نظرم زمان آن رسیده که همه از کشورهای آفریقایی مراقبت کنند. کشورهای آفریقایی دانشمندان بسیار با استعدادی دارد که باید به کشورهای خود برگشته و آن جا را بسازند. کار ما فقط رساندن غذا و دارو به آن ها نیست، بلکه باید به آن ها آموزش داد. به همین منظور دانشگاه تهران بورسیه ی تحصیلی ۱۰ دانشجوی برتر آفریقایی را تقبل کرده است»
سپس توضیحات مختصری در خصوص افتتاح موزه ی مغز سمیعی در نزدیکی مرکز بین الملی مغز و اعصاب تهران داده شد. این موزه امکان اطلاع رسانی در مورد تاریخچه ی علوم اعصاب را فراهم می کند. همچنین حاوی اطلاعات زیادی در مورد انواع جراحی ها و روش های درمانی می باشد. این موزه شامل عکس ها و فیلم ها، بخش های سوال و جواب، تصاویر عمل های جراحی و تصاویر میکروسکوپی است.
در انتها دکتر قدسی که یکی از مسئولین اصلی اجرای این کنگره بوده و وظیفه ی کنترل مطالب علمی این کنگره را به عهده داشت از برنامه های کنگره در ۶ روز آینده سخن گفت و ابراز کرد که این کنگره شامل ۳۵۰ سخنرانی از طرف دانشمندان جهان، ۱۴۰ ارائه ی پوستر و ۹ بخش ویدئویی که برای جراحان جوان می تواند بسیار مفید باشد، است.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست