اخبار ایران و جهان

کنگره “ژنتیک ایران”

نوشته شده توسط تیم رصد علمنا

دومین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره ژنتیک ایران در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می گردد…

دانش زیست‌شناسی، هرچند از کهن ترین دانش‌هایی بوده که بشر به آن توجه داشته‌ است. اما از حدود یک صدهٔ پیش از این دانش زیرشاخهٔ تازه‌ای پدید آمد که آن را ژنتیک نامیدند و انقلابی در دانش زیست‌شناسی بوجود آورد.
فرینش شناسی یا ژن‌شناسی یا ژنتیک به وراثت و تفاوتهای جانداران می‌پردازد. این دانش، دانش جابجایی داده‌های زیستی از یک یاخته به یاخته‌ای دیگر و یا از پدر و مادر به نوزاد و نسلهای آینده می‌باشد.
بوسیله قوانین و مفاهیم موجود در این علم می‌توانیم به همانندی یا ناهمانندی دو  جاندار نسبت به یکدیگر پی ببریم و بدانیم که چگونه و چرا چنین همانندی یا ناهمانندی در داخل یک جامعه گیاهی و یا جامعه جانوری، بوجود آمده‌است. علی رغم این دانش به سرشت فیزیکی و شیمیایی این داده‌ها نیز می‌پردازد.
به دلیل اهمیت و بروز بودن این دانش و همچنین پیشرفت های چشمگیری که در این حوزه انجام  شده است کنگره ها و کنفرانس های متعددی در سطح جهان برگزار می شود.
در اولین فصل سال جاری نیز دومین کنگره بین المللی و چهاردهمین کنگره ژنتیک ایران توسط انجمن ژنتیک ایران با هدف ایجاد فضای تعامل و هم اندیشی علمی بین محققان و اندیشمندان در حوزه های مختلف ژنتیک، ارائه آخرین دستاوردهای علمی، برگزاری هم اندیشی، نشستهای تخصصی، کارگاههای آموزشی و تبادل نظر و غیره برگزار می گردد.
علاقه مندان و صاحب نظران می توانند در محورهای ژنتیک انسانی و پزشکی، ژنتیک گیاهی، ژنتیک پزشکی قانونی و تعیین هویت، ژنتیک ریزسازواره ها، ژنتیک جانوری، فناوریهای نوین و پیشرفت های فناوری در ژنتیک، ذخایر ژنتیک، سلولهای بنیادی، اخلاق، قوانین و مقررات و سیاست ها، بیوانفورماتیک تا تاریخ ۷ اردیبهشت ماه سال جاری به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.
گفتنی است این کنگره در تاریخ یکم لغایت سوم خرداد ماه ۹۵ به مدت سه روز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

درباره نویسنده

تیم رصد علمنا

دیدگاه شما چیست