آخرین اخبار فضا و نجوم

ناسا در اندیشه استفاده از سوخت پاک

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

دانشمندان ناسا قصد دارند تا سال آینده میلادی اولین فضاپیمایی که با سوخت سبز و غیرسمی کار می کند را به فضا پرتاب نمایند. در حال حاضر تمامی سامانه های فضایی با سوخت هایی فعالیت می کنند که برای محیط زیست به شدت خطرناک بوده و آلایندگی بالایی دارند. اما با استفاده از این فناوری که دوست دار محیط زیست محسوب شده و سوخت سبز نام دارد می توان آلایندگی هایی که صنعت فضانوردی برای محیط زیست تولید می نماید را به شدت کاهش داد.
این ماموریت که با نام GPIM از آن یاد می شود در صورت به نتیجه رسیدن، می تواند تحولی بزرگ در علوم فضانوردی ایجاد نماید. محققان ناسا که از مدت ها قبل بر روی این فناوری کار کرده اند قصد دارند به زودی این فضاپیمای خاص را از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال مستقر در فلوریدا آمریکا به فضا پرتاب نمایند.
این فضاپیما بر روی یک فروند راکت فالکون متعلق به شرکت اسپیس ایکس راهی مدار زمین می شود.
بسیاری از دانشمندان معتقدند پروژه GPIM اولین تلاش رسمی و جدی ناسا در زمینه توسعه استفاده از سوخت های پاک برای فضاپیماها می باشد. سوختی که در این ماموریت مورد استفاده قرار می گیرد ترکیبی از نیترات آمونیوم هیدروکسیل می باشد. این سوخت در مقایسه با هیدرازین، سوخت کنونی و مورد استفاده اغلب فضاپیما ها، ۴۵ درصد چگالی بیشتری دارد و این ویژگی این امکان را ایجاد می کند تا بتوان در مخازن حمل سوخت مقادیر بیشتری از آن را ذخیره سازی نمود.
باید دید نتایج این پروژه بعد از پرتاب احتمالی آن در سال ۲۰۱۷ چگونه خواهد بود و آیا امکان استفاده بیشتر از این سوخت پاک در آینده صنعت فضانوردی وجود خواهد داشت یا خیر.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست