پزشکی و سلامت

مهندسی سلول های T برای سرطان پانکراس

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

محققین پزشکی اخیرا با استفاده از مهندسی سلول های T یک قدم رو به جلو برای درمان سرطان پانکراس برداشتند.
دکتر سونیل هینگرانی (Dr. Sunil Hingorani) یکی از اعضای بخش تحقیقات بالینی و علوم بهداشت عمومی در مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون، این پیشرفت مهم را در روز ۱۶ آپریل در نشست سالانه ی انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان ۲۰۱۶ که در نیو اورلئان برگزار شد اعلام نمود.
هینگرانی که متخصص سرطان پانکراس است، به همراه متخصصین ایمنی درمانی موسسه ی فرد هاچیستون یعنی دکتر فیل گرینبرگ (Phil Greenberg) و دکتر اینگان استرومنِس (Ingunn Stromnes) در تلاشی موفق به ایجاد شکافی در دیوار سرطان شدند. آن ها در این روش درمانی سیستم ایمنی بدن را با مهندسی سلول های T، خالص می کنند تا سلول های سرطانی را شناسایی و نابود کنند.
این دانشمندان سلول های T را به وجود آوردند که به یک آنتی ژن توموری “نسبتا” خاص تمایل بالایی دارد. چرا “نسبتا”؟ متاسفانه سلول های توموری پانکراس، پروتئین های ویژه ی زیادی تولید نمی کنند که به عنوان آنتی ژن خاص برای سلول های T قابل شناسایی باشند. به همین خاطر تیم تحقیقاتی با توجه به پروتئین هایی که در تعداد زیادی از سرطان های پانکراس توسط سلول های توموری تولید شده اند، سلول های T را خلق کردند که به سلول های حاوی این پروتئین ها حمله کنند.
اما مشکل بالقوه این جاست که مشابه این پروتئین های مزوتلیالی می تواند در نواحی آستری قلب و ریه نیز وجود داشته باشد. اما با این حال در آزمایش بر روی موش های دارای سرطان پانکراس، سلول های T مهندسی شده و بر انگیخته، به آرامی و بدون وارد کردن آسیب، در محل این آسترها به مدت کوتاهی توقف کردند، سپس به طرف سلول های توموری حرکت کرده و آن ها را مورد حمله قرار دادند. مهم تر از همه، سلول های T در طی یک دوره ی ۱۰ روزه، سلول های توموری را از بین بردند.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست