اخبار ایران و جهان

”شاعا” سامانه ای برای پیوند آزمایشگاه های علمی

نوشته شده توسط محمدهادی تقی نتاج

امروز دوشنبه ۳۰ فروردین ماه، اولین همایش تخصصی سراسری مدیران آزمایشگاه های دانشگاه و مراکز پژوهشی و فناوری در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در تهران برگزار شد. در این همایش شرکت های داخلی و خارجی که در زمینه فروش تجهیزات آزمایشگاهی فعالیت می کنند حضور داشتند و محصولات خود را به نمایش گذاشتند. اما هدف اصلی از برگزاری این مراسم را می توان رونمایی از سامانه ”شاعا” عنوان نمود. سامانه ای که به دست آقای دکتر احمدی، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و قبل از افتتاح نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی رونمایی شد.
هر چند در سال ۱۳۸۹ با توجه به سیاست های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شبکه آزمایشگاه های علمی ایران شروع به کار کرده بود و در سال ۱۳۹۳ نرم افزار مدیریت جامع تجهیزات و خدمات آزمایشگاهی تهیه شده و به دست شخص دکتر فرهادی، وزیر علوم، در حاشیه برگزاری پانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری از آن رونمایی شده بود اما این بار به طور جامع و با سیستم های خدمات رسانی کامل تر در اختیار کاربران تخصصی و غیرتخصصی این حیطه قرار گرفت.
در زمان رونمایی دکتر احمدی توضیحاتی مختصر در رابطه با این سامانه ارائه کردند و در زمان نشست خبری خود به طور دقیق تر و جزیی تر به آن پرداختند. این سامانه در واقع با چشم انداز شناسایی، شبکه‌سازی و به‌اشتراک‌گذاری تجهیزات، توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آزمایشگاه‌های تحقیقاتی کشور و در راستای ارائه خدماتی با کیفیت مناسب، در کوتاه ترین زمان ممکن و با کم ترین هزینه به تمامی فعالان عرصه های علمی از جمله اساتید، دانشجویان و محققین طراحی شده است.
دکتر احمدی همچنین اظهار داشتند که با استفاده از این سامانه می توان آزمایشگاه ها را بر اساس پارامترهای مختلف رتبه بندی کرد که همین باعث ایجاد رقابت در فضای بین دانشگاهی کشور خواهد شد. امری که به نظر می رسد تاکنون جای خالی آن به شدت حس میشده است و امید است به کمک این سامانه و توضیحاتی که دکتر احمدی ارائه دادند روشی مناسب برای آن در نظر گرفته شود. همچنین طبق صحبت های مطرح شده در این نشست، بودجه دانشگاه ها نیز از این پس در امر تجهیز و توسعه آزمایشگاه ها بر مبنای همین رتبه بندی تخصیص داده خواهد شد.
توسط سامانه ”شاعا” مسئولین آزمایشگاه ها و دانشگاه می توانند از خدمات رویت آنلاین محصولات مختلف، خرید آنلاین، پرداخت آنلاین و تحویل محصولات بهره ببرند. البته قرار است شرکت های طرف قرارداد نیز در این سیستم از لحاظ قیمت، سطح خدمات، نحوه قراردادها و مواردی از این دست ارزیابی و درجه بندی گردند. فرآیندی که به گفته دکتر احمدی می تواند جلوی ضررها و زیان های احتمالی و بدعهدی های شرکت های طرف قرارداد را گرفته و در بین آن ها نیز ایجاد رقابت نماید.
همچنین سیستم ”شاعا” نشریه الکترونیکی نیز خواهد بود و اخبار مربوط به حوزه های مختلف آزمایشگاه های سراسر کشور را به مخاطبین ارائه می نماید و فعالیت های آزمایشگاه ها و محققین را به نمایش می گذارد. این امر نیز می تواند باعث انتقال تجربیات و افزایش توامان دانش عمومی و تخصصی مسئولین و کارشناسان آزمایشگاه ها گردد.
در پایان می توان گفت ”شاعا” با اهداف در نظر گرفته شده و توضیحاتی که توسط معاون وزیر علوم در رابطه با آن ارائه گشته و ابراز امیدواری برای پیوستن دانشگاه های آزاد و علوم پزشکی به آن، می تواند مسیری باشد برای سرعت بخشیدن به توسعه علم و دانش در کشور و رابطه بهتر کمی و کیفی بین دانشگاه وصنعت و به گفته شخص دکتر احمدی اقتصاد دانش بنیان ایجاد شده از این روش می تواند محور اقتصاد مقاومتی قرار خواهد گرفت. البته اگر در گیر و دار و پیچ و خم های اداری و قانونی و رونمایی ها و راه اندازی های چندین باره به فراموشی سپرده نشود.

درباره نویسنده

محمدهادی تقی نتاج

دیدگاه شما چیست