اخبار ایران و جهان فناوری

“پهپاد آتش نشان” وارد می شود

نوشته شده توسط حمیدرضا گودرزی

بر اساس اعلام سازمان آتش نشانی شهرداری تهران، این سازمان در حال بررسی “به کارگیری پهپادهای آتش نشان برای ارائه خدمات ایمنی به شهروندان” می باشد. به این بهانه گفت و گوی کوتاهی با سخنگوی این سازمان داشتیم و در ادامه به بررسی اجمالی این پهپادها و توانایی های ممکن آنها در این زمینه پرداختیم.
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در خصوص خبر منتشر شده در خبرگزاری ها به علمنا گفت: استفاده از “پهپاد آتش نشان” در بسیاری از کشورهای جهان به تازگی مرسوم شده است و سازمان آتش نشانی شهرداری تهران در حال برنامه ریزی، بررسی و مشاوره در خصوص شرایط استفاده، تامین منابع مالی و اخذ مجوزهای لازم برای استفاده از این تکنولوژی جدید در خدمات خود است.
در این راستا این سازمان اولویت خود را تامین این پهپاد ها توسط شرکت های دانش بنیان داخلی به شرط آنکه این محصولات بتواند نیازهای این سازمان را به طور کامل برطرف نماید؛ می داند.
همچنین این سازمان مایل است تا در همایش “کیمیا” که اردیبهشت ماه سال جاری با حضور محققین و ایده پردازان در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی برگزار خواهد شد؛ این نیاز سازمان آتش نشانی را مطرح نموده تا در این خصوص ایده پردازی هایی توسط محققان داخلی صورت بگیرد.

اما “پهپاد آتش نشان ها” چه هستند؟

استفاده از پهپادها در عملیات‌های امدادی چند سالی است که مورد توجه نهادهای مختلف امدادی در دنیا قرار گرفته است. تا پیش از این، استفاده از این پرنده‌ها در نهادهای نظامی برای جمع آوری اطلاعات و کاربردهای دیگر مرسوم بوده است؛ اما به مرور زمان با تجاری سازی این پرنده‌های بدون سرنشین استفاده از آن برای کاربردهای دیگر مورد توجه قرار گرفته است. امروزه شرکت‌های مختلفی به طراحی و فروش این پهپادها به نهادهای امدادی اقدام کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به شرکت‌های SkyFire و AtlantaDrone اشاره نمود. همچنین نهادهای امدادی به صورت جداگانه در کشورهای مختلف برنامه‌های مختلفی را برای توسعه این تکنولوژی مطابق نیازهای خود در حال اجرا دارند.
در رابطه با نوع ماموریت‌هایی که یک پهپاد می تواند به انجام برساند به دلیل پیشرفته بودن تکنولوژی‌های مورد استفاده، بستگی به منابع مالی در نظر گرفته شده برای در اختیار گرفتن آن دارد. البته به مرور زمان با توسعه تکنولوژی‌های مربوط به این حوزه، توانایی‌های این پرنده‌ها افزایش و هزینه تولید آنها کاهش خواهد یافت. اما با توجه به تکنولوژی‌های معمول موجود در این زمینه می‌توان به بررسی قابلیت‌های آن‌ها در خدمات امدادی پرداخت.
در آتش سوزی ساختمان‌ها، پهپادها می‌توانند به سرعت اطلاعات بسیار مفیدی را با دید از بالا و برسی ساختمان از زوایای مختلف در اختیار آتش‌نشان‌ها بگذارند. ویژگی‌های بالکن‌ها و پشت‌بام‌ها، راه‌های ورود به ساختمان، ساکنان به دام افتاده در آتش و بررسی راه های فرار احتمالی و حتی انتقال اطلاعات ضروری به افراد درون ساختمان از قابلیت های پهپادهاست که می توان از آن بهره برد. همچنین تمام تصاویر ارسالی را می توان برای بررسی های بعد از حادثه، در دیسک های مجازی ذخیره نمود.
در حوادث ترافیکی که جان انسان ها در خطر است پهپادها می‌توانند اولین واحدی باشند که به محل حادثه می رسند و با بررسی محل حادثه به سرعت واحدهای اعزامی را از اطلاعات دقیق حادثه آگاه نمایند؛ تا با حداقل صرف وقت بتوان امداد رسانی شروع شود. حتی می‌توان به کمک این پرنده‌ها اطلاعات ضروری را تا رسیدن امدادرسان ها در اختیار حاضرین در محل قرار داد.
پهپادها می توانند ابزار موثری برای جمع آوری اطلاعات با سرعت زیاد در فجایع بزرگی مانند سیل، زلزله و طوفان‌ها باشند. وضعیت انسانی، وضعیت جاده ها و زیر ساخت های باقی مانده، برای تصمیمات فوری، به سرعت قابل تشخیص خواهد بود.
دیگر کاربرد این پرنده‌ها در نظارت بر جنگل ها و مراتع است. با تجهیز پهپادها به دوربین‌های حرارتی آن‌ها می‌توانند به سرعت آتش سوزی در جنگل‌ها را تشخیص داده و مانع از گسترش آن شوند. البته در این حوزه، سازمان محیط زیست کشورمان چهار فروند پهپاد را برای نظارت بر جنگل ها و مراتع در اختیار گرفته است.
امید می‌رود که با توانایی‌های بسیاری که این دستگاه‌ها در امر امداد رسانی دارند؛ استفاده از آنها در کشورمان به امری رایج بدل گردد و با تکیه بر توان داخلی در تولید پهپادها، بحث توسعه این پرنده‌ها نیز با جدیت پیگیری شود.

درباره نویسنده

حمیدرضا گودرزی