آخرین اخبار

قدمی به سمت نسل جدید گجت‌های پوشیدنی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

محققان دانشگاه توکیو توانستند نوعی فیلم فوق باریک و انعطاف پذیر را که می توان از آن به عنوان نمایشگر الکترونیکی پوستی استفاده کرد؛ توسعه دهند.
در تحقیقی که در مجله ی Science Advances منتشر شد؛ محققان دیودهای ناشر نور ساخته شده از پلیمرهای ارگانیک (PLEDs) را در سه رنگ قرمز، سبز و آبی تولید نمودند. این دیودها را می توان، درست مانند پیکسل‌های یک نمایشگر معمولی، به وسیله پالس‌های الکتریکی، خاموش و روشن نمود.
برای مثال در تصویر پایین شما می توانید لوگوی دانشگاه توکیو که به وسیله PLED ها ایجاد شده مشاهده نمایید.
محققان بسیاری بر روی تولید پوست الکترونیکی و ساخت دستگاه‌های الکترونیکی انعطاف پذیر درحال تحقیق هستند. آن‌ها توانسته‌اند به پیشرفت‌هایی در زمینه تولید موادی که می‌توانند فشار را تشخیص دهند، همراه با مواد اطراف خود خم شوند، دمای بدن را اندازه گیری کنند و دیگر توانایی‌هایی از این دست، برسند. همانطور که شاید قابل حدس نیز باشد، این برای اولین با نیست که نمایشگری فوق باریک و انعطاف پذیر ساخته می‌شود، برای مثال در سال ۲۰۱۳ نمایشگری نازکتر از پوست یک عنکبوت تولید شد. اما مشکل بزرگی که در گذشته وجود داشت این بود که این نمایشگرها وقتی در معرض هوا قرار می‌گرفتند تنها چند ساعت دوام می‌آوردند. این همان موضوعی بود که این تحقیق آن را هدف قرار داده بود.
در واقع این محققان لایه‌ی پوششی جدید به نام لایه‌ی غیر فعال به انواع مختلف پوست‌های الکترونیکی اضافه نمودند. این لایه‌ی پوششی از برخورد اکسیژن و بخار آب با قطعات الکترونیکی به طور موثری جلوگیری می‌نماید و این نمایشگرها می توانند برای روزها مورد استفاده قرار بگیرند.
مهمترین و بدیهی ترین کاربرد این نمایشگرها، استفاده از آن در مباحث مربوط به سلامتی می باشد. نمایشگرهایی که می‌توانند به دست یا ساعد بچسبند و به سنسورهای پوشیدنی متصل شوند و به عنوان مثال تعداد ضربان قلب و یا سطح اکسیژن خون را نمایش دهند.
این نمایشگر جدید قدمی رو به جلو برای ساخت گجت‌های پوشیدنی سبک‌تر و کاربردی‌تر می باشد.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست