آخرین اخبار

امیدهای تازه برای درمان آسیب های نخاعی

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

برای اولین بار سلول های بنیادی به طور موفقیت آمیزی برای بازسازی گروه خاصی از فیبرهای عصبی استفاده شدند. این فیبرهای عصبی برای اعمال حرکتی اهمیت ویژه ای دارند.
دانشمندان دانشگاه هوکایدو در ژاپن به همراه یک تیم تحقیقاتی بین المللی، سلول های بنیادی جنینی تخصص یافته ای را در نخاع قطع شده ی موش کشت دادند. این سلول های بنیادی که سلول های پیش ساز عصبی نامیده می شوند از جنین موش ها گرفته شده و به سمت تمایز به بافت نخاعی جهت دار شده بودند. این ایمپلنت ها یا به عبارتی پیوند ها، توانایی بسیار بالایی برای بازسازی فیبرهای نخاع قطع شده، از خود نشان دادند تا جایی که موش ها، در توانایی حرکت دادن اندام های حرکتی جلویی خود، بهبودی زیادی یافتند. همچنین این تیم از سلول های بنیادی عصبی انسان در موش های آسیب دیده استفاده کرد و همان نتایج بدست آمد، که این موضوع نشان می دهد این روش، پتانسیل موفقیت بین گونه ای نیز دارد.
دستگاه کورتیکواسپاینال (CST) گروهی از فیبرهای عصبی است که از مغز منشا گرفته و از طریق ساقه ی مغز به نخاع می رود. این ساختار اهمیت فوق العاده ای در انجام اعمال حرکتی در انسان دارد. آسیب CST می تواند موجب فلج فرد شود.
تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شد و تا حدودی موفقیت آمیز بود. اکثر این تحقیقات بر روی بازسازی سایر گروه های رشته های عصبی در نخاع بود و شکاف های کوچک بین اعصاب قطع شده را، در حضور بافت رابط، پر می کرد. ضایعات وارده به اعصاب مستقر در ناحیه CST باعث ایجاد شکاف های بزرگی شده و در این ناحیه هیچ بافت رابطی وجود ندارد. تا چندی قبل ثابت شده بود که این ناحیه به بازسازی بسیار مقاوم است. اما موفقیت این آزمایش که در Nature Medicine گزارش شده، امیدهای تازه ای را برای درمان بیماران دچار آسیب های نخاعی فراهم آورده است.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست