پزشکی و سلامت

“سلول‌های ایمنی” عامل خود ترمیمی مغز پس از سکته

نوشته شده توسط سرویس پزشکی و سلامت

پس از رخ دادن سکته ی مغزی؛ التهابی در ناحیه ی آسیب دیده ی مغز به وجود می‌آید.
تا کنون این التهاب به عنوان یک فاکتور منفی شناسایی شده و می بایست هر چه سریع تر از بین می رفت اما به تازگی مشخص شده که این التهاب جنبه های مثبتی دارد و در واقع می تواند به مغز کمک کند تا خود را ترمیم نماید. این یافته ها می تواند منجر به روش درمانی جدید سکته در آینده شود.
زمانی که سکته رخ می‌دهد، سلول های عصبی در منطقه ی آسیب دیده می میرند و موجب ایجاد التهاب می گردند. این التهاب باعث کشیده شدن سلول های ایمنی به این ناحیه می شود. از میان این سلول ها می توان مونوسیت ها را نام برد که نوعی از گلبول های سفید بوده و در مغز استخوان تولید می شوند. مونوسیت ها به ناحیه ی ملتهب مهاجرت می کنند و در آنجا به ماکروفاژها تبدیل شده که می توانند هر نوع بافت مرده ای را از محیط پاک کنند. اما این همه ی کار ماکروفاژها نیست: آن ها ماده ای ترشح می کنند که به مغز کمک می کند تا آسیب را ترمیم کند.
در اکثر موارد سکته، بیماران به مرور زمان ترمیم می شوند. علت دقیق این بهبودی مشخص نیست اما پروفسور زال کوکایا (Pr. Zaal Kokaia) به همراه پروفسور اوله لیندوال (Pr. Olle Lindvall) در مرکز سلول های بنیادی لاند، معتقدند که این ترمیم تا حد زیادی به ماده ی مترشحه از سلول های ایمنی وابسته است.
آن ها، در انجام این تحقیق در مدل حیوانی، مونوسیت ها را از خون موش ها خارج کردند. موش هایی که تعداد مونوسیت های بدنشان کم شده بود موفقیت بسیار کمتری در ترمیم سکته مغزی نسبت موش هایی که سیستم ایمنی نرمالی داشتند، نشان دادند.
درمان کنونی سکته به طور عمده بر اساس حل کردن با برداشتن لخته ی خونی است که باعث سکته شده است و این درمان باید در فازهای بسیار ابتدایی سکته صورت بگیرد و این بدان معنی است که بسیاری از بیماران نمی توانند در زمان مناسبی برای درمان مراجعه کنند. اما روش درمانی پیش رو می تواند در بازه ی زمانی طولانی تری اثر بخش باشد.
محققان مرکز لاند به آزمایش بر روی حیوانات ادامه می دهند تا دریابند که آیا این خود ترمیمی با افزودن تعداد بیشتر مونوسیت یا مواد تولید شده توسط آن ها، به خون و ناحیه ی آسیب دیده ی مغز، روند بهبود را تسریع می کند یا خیر.

درباره نویسنده

سرویس پزشکی و سلامت

دیدگاه شما چیست