فضا و نجوم مصاحبه ها

نعیمی پور از باشگاه نجوم برج میلاد تا گذر عطارد می گوید

نوشته شده توسط تیم تحریریه علمنا

نفیسه نعیمی پور در گفت و گوی کوتاهی با علمنا از باشگاه نجوم برج میلاد و برنامه های متنوع این باشگاه نجومی می گوید…

روز گذشته خبری در علمنا با عنوان گذر عطارد از مقابل خورشید منتشر شد. به تناسب این اتفاق، صحبت کوتاهی با نفیسه نعیمی پور، مدیر باشگاه نجوم برج میلاد انجام شد. طی این مصاحبه ایشان در مورد پدیده‌ی گذر عطارد از مقابل خورشید و همینطور فعالیت های باشگاه نجوم اطلاعاتی را در اختیار مخاطبان علمنا قرار دادند، که در ادامه آن را مشاهده خواهید کرد.

علمنا: قبل از اینکه به رخداد نجومی گذر عطارد بپردازیم، لطفا توضیح مختصری راجع به باشگاه نجوم برج میلاد و فعالیت‌های باشگاه در طول سال، برای خوانندگان علمنا بفرمایید.
باشگاه نجوم برج میلاد از سال ۱۳۹۰ شروع به کار کرده و برنامه های متنوعی در سطح عمومی و به صورت رایگان اجرا می کند. این باشگاه به صورت سالانه برنامه ی جایزه ی ترویج علم را برگزار نموده است. رصد هلال ماه و رصدهای تخصصی در قسمت VIP بالای برج میلاد برگزار می شود. سخنرانی ها و روزهای نجوم در سه سال متوالی با همکاری ماهنامه ی نجوم و سایر گروه های نجومی در برج انجام شده است. اخیرا کانال تلگرام و صفحه ی اینستاگرام باشگاه نجوم راه اندازی شده که اخبار و اتفاقاتی که قرار است در برج رخ دهد و همچنین کلیه ی اخبار نجومی در آن منتشر می گردد. به طور کلی هدف این باشگاه، ترویج علم و به خصوص علم نجوم در بین عموم مردم می باشد.

علمنا: ضمن یک تعریف کوتاه از پدیده ی پیش رو (گذر عطارد)، لطفاً در مورد برنامه های برج میلاد در روز بیستم اردیبهشت ماه، برای دوستداران نجوم، اطلاعاتی ارائه بدید.
پدیده ی عبور عطارد از مقابل خورشید در حدود ۱۳ تا ۱۴ بار در هر قرن رخ می دهد. این پدیده تقریبا نادر بوده و برای علاقه مندان می تواند جذاب باشد. زمانی که هر سه ی این اجرام یعنی زمین، عطارد و خورشید در یک راستا قرار بگیرند، عبور این سیاره از روی صفحه ی گرد خورشید قابل مشاهده است. این رصد را آخرین بار در سال ۱۳۸۲ انجام دادیم و امسال نیز شاهد این پدیده در برج میلاد به همراه همه ی گروه ها و البته عموم مردم هستیم.
به دلیل اینکه بین زمین و خورشید دو سیاره ی زهره و عطارد وجود دارد، مشاهده ی گذر زهره از مقابل خورشید نیز در زمان های خاص امکان پذیر است.
محل برگزاری این رصد در محوطه ی غربی پایین برج و زمان آن ۲۰ اردیبهشت از ساعت ۱۵:۴۱ تا غروب خورشید است. باشگاه نجوم برج میلاد از ساعت ۱۵ پذیرای دوستانی است که با ابزارهای مشاهده حضور می یابند و از ساعت ۱۶ پذیرای عموم مردم است. عموم مردم می توانند این پدیده ی زیبا را به صورت رایگان و با استفاده از ابزارهای باشگاه مشاهده کرده و از اطلاعات نجومی اعضای باشگاه بهره مند شوند.

علمنا: آیا استفاده از ابزارهای مشاهده برای رصد الزامی است؟ و اینکه افرادی که امکان همراه آوردن ابزار را ندارند می توانند در این رصد شرکت کنند؟
بدون تلسکوپ ها و دوربین های دو چشمی رصد عبور عطارد ممکن نیست. از مردم عزیز تقاضا دارم جدا از مشاهده ی خورشید با چشم غیر مسلح خودداری کنند. اگرچه مشاهده ی خورشید به طور مستقیم ایجاد احساس درد در چشم نمی کند اما نور آن توسط عدسی در شبکیه کانونی شده و می تواند موجب سوختن بخشی از شبکیه شود. بنابر این ممکن است موجب کوری و یا ایجاد یک لکه در شبکیه شده و آسیب های جدی به وجود آورد. مشاهده ی خورشید حتی با فیلترهایی مثل نوار رادیولوژی هم نمی تواند جلوی آسیب های جدی را بگیرد.
این پدیده حتما با ید به کمک فیلترهای مخصوص رصد شود. افرادی که امکانات رصد با ابزارهای مخصوص برایشان فراهم نیست می توانند از امکانات باشگاه نجوم برج میلاد برای رصد استفاده کنند.

علمنا: آیا امکان پوشش زنده تلویزیونی این پدیده وجود دارد؟ اگر ممکن است در این خصوص توضیحاتی بفرمایید.
در این مورد صحبت هایی با شبکه های تلویزیونی به خصوص شبکه ی چهار انجام شد. از طرف برج هم امکاناتی در اختیار داریم و بنا به تصمیم گیری شبکه ی ۴ احتمال پوشش زنده ی تلویزیونی زیاد است. به محض قطعی شدن، این موضوع از طریق پایگاه خبری علمنا اطلاع رسانی می شود.

درباره نویسنده

تیم تحریریه علمنا

دیدگاه شما چیست